Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Yatırım Bankası’ndan Ukrayna’ya Hibe Açıklaması

Ukrayna yönetimi, Avrupa Yatırım Bankası aracılığıyla Avrupa Birliği'nden 50 milyon euro üzerinde hibe alınacağını duyurdu. Detaylar haberde;
Avrupa Yatırım Bankası’ndan Ukrayna’ya Hibe Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna Restorasyon ve Altyapı Geliştirme Kurumu, Ukrayna’nın toparlanmasına katkıda bulunmak ve ülkede hareketliliği yeniden sağlamak amacıyla geçici köprüler için Avrupa Birliği’nden (AB) 50 milyon euronun üzerinde hibe alınacağını duyurdu.

Yeni destek paketinin Avrupa Yatırım Bankası (EIB) aracılığıyla aktarılacağı belirtildi.

AB’den Ukrayna’ya Yeni Hibe

Kurum, AYB’nin Ukrayna’ya AB Komşuluk Yatırım Platformu (NIP) çerçevesinde AB hibesi sağlayacağı bilgisini verdi. Krizden önce fonlar, Ukrayna’da taşımacılık için AYB kredi anlaşmasının uygulanması için tahsis edilmişti.

AB’den konuya dair yapılan yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Hibe, Ukrayna’yı desteklemek için Avrupa Komisyonu ile birlikte hazırlanan EIB acil durum dayanışma paketlerini tamamlıyor. Ulusal kritik altyapının korunmasına yardımcı olmak için 2022’de sağlanan 1.7 milyar euro dahil olmak üzere Ukrayna’ya 2.3 milyar euroluk acil yardım verilmesi planlanıyor.”

GCM Yatırım Banner

“157 Köprü ve Üst Geçit Yıkıldı”

Rusya Federasyonu’nun topyekûn işgalinin başlangıcından bu yana Ukrayna devlet yollarında 157 üst geçit ve köprünün yıkıldığını söyleyen Ukrayna Restorasyon ve Altyapı Geliştirme Devlet Dairesi Başkanı Mustafa Nayyem, savaşta yıkılan yollar ve köprülerin hayatlara mal olabileceği vurgusunu yaptı.

Açıklamasının devamında, “Restorasyon kurumu, yıkılan yol ağ yapılarını yeniden inşa ederek yolları eski haline getirmek için durmaksızın çalışıyor. Savaşın sonuçlarıyla karşı karşıya kalan milyonlarca Ukraynalıyı birbirine bağlayacak köprüleri yeniden inşa ederken, EIB ve AB ortaklarının bizi desteklemeye hazır olduklarını göstermelerini takdir ediyoruz. Öncelik, bölgedeki insani durumun kritik olduğu yol kesimlerine köprüler koymaktır. AB hibe fonları tarafından satın alınan geçici köprüler, Ukrayna halkının hayatta kalması ve direnişi için hayati önem taşıyan hizmetlerle bağlantı kurmasına yardımcı olacak” ifadelerini kullandı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: eib.org

Ukrayna Demiryollarına 6.7 Milyon Euro Hibe Sağlanacak

Ukrayna Demiryolları ise Avrupa Yatırım Bankası ile kriz sırasında şirketin faaliyetlerini sürdürmek için 6.7 milyon euro değerinde bir hibe anlaşması imzalandığını duyurdu.

Ukrayna Demiryolları yönetim kurulu üyesi Anton Mishin konuya dair yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Şirketin likiditesini desteklemek, düşmanın zarar verdiği altyapıyı eski haline getirmek ve demiryollarının istikrarlı bir şekilde çalışmasını sağlamak için çok önemli.”

Avrupa Birliği’nin hibesinin başlangıçta AYB’nin Ukrayna demiryolu sisteminin bir bölümünü elektriklendirmek için Ukrayna Demiryolu Modernizasyon Projesi’ne yönelik olduğu açıklandı. Krizin başlamasından sonra ise hibenin, demiryollarının kesintisiz çalışmasının sağlanması, acil yolcu ve insani yardım taşımacılığı ihtiyaçlarının karşılanması için yeniden yönlendirildiği bildirildi.

AYB’nin Ukrayna Ofisi Başkanı Jean-Erik de Zagon, Ukrayna ve Ukrayna halkının, kritik altyapının eski haline getirilmesi ve iyileştirilmesi konusunda AYB’nin desteğine güvenebileceğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın