Yatırım yapmaya başla!

Avrupa Yatırım Bankası AB Yaptırımları Kapsamında 2019 Sonuna Kadar Türkiye’ye Kredi Vermeyecek!

AB, Türkiye’ye Akdeniz sularında doğal gaz arama çalışmaları sebebiyle yaptırım tehdidinde bulunmuştu. Bu kapsamda Avrupa Yatırım Bankası, yıl sonuna kadar Türkiye’ye yeni kredi vermeyi durdurduğunu açıkladı.
Avrupa Yatırım Bankası AB Yaptırımları Kapsamında 2019 Sonuna Kadar Türkiye’ye Kredi Vermeyecek!

Türkiye’nin sondaj gemileri bir süredir Doğu Akdeniz sularında petrol ve doğal gaz arama çalışmaları sürdürüyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı refakatinde yürütülen çalışmalar başta Avrupa Birliği olmak üzere, Yunanistan, Amerika ve İsrail gibi ülkeler tarafından tepkiye yol açtı.

AB, geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye yasa dışı olarak görülen yerde doğal gaz arama faaliyetleri yaptığı için yaptırım uygulayacağı konusunda bir uyarıda bulunmuştu. Bu uyarı için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “basit ve ciddiye alınmaması gerektiği” yorumunu yaparak, bağlayıcı bir şey yapamayacaklarını söylemişti.

Fakat son gelen habere göre Avrupa Yatırım Bankası (European Investment Bank) bu yıl sonuna kadar Türkiye’ye kredi vermeyi durdurduğunu açıkladı.

AB yaptırımları kapsamında, Avrupa Konseyi’nin önerilerinin dikkate alındığı ve yılın geri kalanında Türkiye’ye kredi işlemlerinin sınırlandırılacağı belirtildi.

AB YaptırımlarıSöz konusu açıklama Avrupa Yatırım Bankası tarafından yapıldı. Banka, Türkiye’nin en büyük tekil kredi sağlayıcısı konumunda. Öyle ki son üç yılda Ankara’ya her yıl 400 milyon – 2,2 milyar Euro arasında kredi sağlıyor.

Kıbrıs açıklarında doğal gaz arama çalışmaları nedeniyle getirilen yaptırımdan özel sektörün etkilenmesinin beklenmediği ifade edilirken, yeni kredi işlemlerinin bu yıl sonuna kadar durdurulduğu bildirildi.

Alınan kararın sembolik bir misilleme olduğu ve yıl sonunda durumun yeniden değerlendirileceği açıklandı.

Avrupa Yatırım Bankası Sembolik MisillemeAvrupa Yatırım Bankası’nın sözcüsü Türkiye’ye kredi verilmesi durumunun, yıl sonunda yeniden değerlendirileceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise bu gelişmenin öncesinde yaptığı açıklamada “Örtülü veya açık hiçbir yaptırım tehdidi Türkiye’yi haklı davasından vazgeçiremeyecektir” sözlerini sarf etmişti.

Öte yandan AB’den gelen açıklamada; mali yardımlarda kesintiye gidilmesi, ekonomik, ticari ve siyasi diyalogun askıya alınması gibi yaptırımlar uygulanacağı söylenmişti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, AB yaptırımları hakkında “basit şeyler” yorumunu yaparak, Kıbrıs’taki faaliyetlerin sürdürüleceğini dile getirmişti.

Dışişleri Bakanı ÇavuşoğluBakan Çavuşoğlu, geçtiğimiz günlerde yaptırım konusunun gündeme gelmesinin ardından yaptığı açıklamada, AB’nin de Türkiye’ye ihtiyacı olduğunu ve alınan kararların bağlayıcı niteliği olmadığını dile getirmişti.

Ek olarak arama çalışmalarının sona erdirilmesi çağrısına, Türkiye gemiz sayılarını artırarak cevap verdi. Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, çalışmaların aynı azim ve kararlılıkla sürdüğünü ve dördüncü geminin de Doğu Akdeniz’e gönderileceğini duyurmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum