Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa’dan Gelen Azalan Vaka Haberleri, Altını Yedi Yılın Zirvesinden Aşağı Çekti

Koranavirüs kabusu küresel anlamda can yakmaya devam ederken, Avrupa'nın bazı ülkelerinde vakalar azaldı. 7 yılın en yüksek seviyesine yükselmiş olan altın fiyatlarında gerileme meydana geldi.
Avrupa’dan Gelen Azalan Vaka Haberleri, Altını Yedi Yılın Zirvesinden Aşağı Çekti
Son Güncelleme: 
Yorum

Koranavirüs salgını başta ABD olmak üzere diğer ülkeler ile Türkiye’yi de etkisi altına almış durumda. Küresel ekonominin daha da kötüleşeceği yönündeki endişeler de vakalarla doğru orantılı şekilde artıyor. Bu ortamda, piyasaları sarsan hemen her durumda olduğu gibi yatırımcılar güvenli liman olarak gördükleri altına yöneliyor.

Özellikle son dönemlerde altına olan talepte artışlar gözlendi. Hal böyle olunca altın fiyatlarında yükseliş olması kaçınılmaz oldu. ABD ekonomisini iyileştirmek için ülke merkez bankasının birbiri ardına açıkladığı teşvik paketlerine rağmen, toparlanmanın hiç de kolay olmayacağı yönünde görüşler gelmeye başladı.

FED’in ekonomiye destek olmak için yeterli kapasitesinin var olduğunun düşünülmesiyle altın fiyatları yedi yıl içindeki en yüksek seviyesini görmüş, yukarı yönlü trend Cuma günü de sürmüştü.

FED Ekonomiye Destek için Yeterli Kapasiteye SahipDurum hala iç açıcı olmasa da nihayet İspanya, İtalya ve Fransa’dan vaka sayısının düştüğü haberi geldi. Özellikle İtalya’da günlük ölüm sayılarına bakıldığında 19 Mart’tan bu yana en düşük rakamların görülmesi biraz olsun sevindirdi. Yatırımcılar da dikkatini azalan vaka sayılarına yöneltince altın fiyatlarında son 7 yılın zirvesinden düşüş görüldü.

Salgının bazı ülkelerde hafiflemiş olması yatırımcıların küresel ekonomik görünüme ve artan risk iştahına yönelmesini beraberinde getirdi. Cuma günü kapanışı 1685,82 dolardan yapan ons altın, 2012 yılının Aralık ayından bu yana en yüksek seviyesini kaydetmişti.

Şimdiye bakacak olursak; ons altın yeni haftanın ilk işlem gününe yükselişle başladı. Asya piyasalarında 1692,34 dolar seviyelerini gördükten sonra hafif düştü. TSİ 11:30’da 1690,85 dolardan işlem görüyor. Ülkelerin merkez bankalarından ise ekonomileri iyileştirmeye yönelik adımlar geliyor. Amerikan Merkez Bankası (FED) sürekli dolar basıyor.

Öte yandan kısa zaman önce tarihi rekoruna imza atan gram altın, yükselişini onsla birlikte sürdürmüştü. Yeni haftanın ilk gününe hafif düşüşle başladı ve ardından yönünü yukarı çevirdi. Geçen haftaki işlemlerini 363,48 liradan sonlandırmıştı. TSİ 11:47’de 367,78 liradan el değiştiriyor.

Ülkeler her ne kadar teşvik paketleri açıklasa da büyük hasar gören ABD ekonomisinin bundan sonra da iyi veriler görmeyeceği konusunda görüşler gelmeye devam ediyor. Bununla birlikte toparlanmanın kolay olmayacağı düşünülüyor.

Bazı uzmanlar ise Mayıs ayı itibarıyla birtakım iyileşmelerin olabileceğini ihtimaller arasında değerlendiriyor. Diğer taraftan şirketler için bu hafta kar açıklama sezonu başlıyor. Bu da yatırımcılara virüsün küresel ekonomiyi ne derece yıktığını gösteren bir çeşit tablo işlevi görecek.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya, altın piyasası hakkındaki görüşlerini şöyle ifade etti;

Edward Moya Altın GörüşleriYurt içi piyasalar açısından siyasi ve ekonomik anlamda hareketlilik hakimken, yurt dışı piyasalar Paskalya Tatili nedeniyle kapalı. Bu hafta gerçekleştirilecek olan Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası toplantılarından çıkacak kararlar ise merakla bekleniyor. Korkunç salgının etkileri de piyasalar ve yatırım araçları üzerinde etki etmeye devam edecek gibi görünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu