Yatırım yapmaya başla!

Avrupa Uzay Ajansı, Antartika’dan Kopan Buz Dağını Uydudan Görüntüledi

Küresel ısınma nedeniyle Antartika’da bulunan Pine Adası’ndan kopan buzul, Avrupa Uzay Ajansı tarafından görüntülendi.
Avrupa Uzay Ajansı, Antartika’dan Kopan Buz Dağını Uydudan Görüntüledi

Dünya’da yaşanan doğa olaylarına her gün bir yenisi daha ekleniyor. Son yıllarda küresel ısınmanın etkisiyle özellikle kutup bölgelerindeki dev buzul parçalarının eridiğine tanık oluyoruz. Bu durum denizlerin tuzluluk dengesinde bozulmalara yol açıyor ve mevsimlerde olumsuz değişiklikler yaşanmasına neden oluyor. Ancak sanayileşme ve doğaya salınan CO2 salınımına dair artış bu erimelere her geçen gün bir yenisinin eklenmesini sağlıyor. Bu olaylar yörüngede bulunan uydulardan çekilen görüntüler ile çok daha net bir şekilde görülüyor.

Son olarak Antartika’da bulunan Pine Adası’nda dev bir buzulun kopma anı bu şekilde görüntülendi. Avrupa uzay Ajansı’na bağlı uydular kullanılarak kopan dev buzul parçasının uyududan gösterildi. Videoda 300 kilometre kare büyüklüğünde dev bir buzdağının adadan kopma anı görülüyor.

Ajanstan yapılan açıklamada görüntüler geçtiğimiz yılın Şubat ayından itibaren kaydedilmeye başlandı. Görüntüleme için ESA’ya bağlı 57 uydudan faydalanıldı. Videoda çatlakların hızlı bir şekilde oluştuğunu görmek mümkün.

Pine Adası Batı Antartika bölgesinde okyanusa bağlanan dev dev bir buzul kütlesi olarak biliniyor. ESA bu buzulun son dönemde önemli ölçüde erime sürecinde olduğuna dikkat çekiyor. Ajan adanın günde 10 metre büyüklüğünde buz kaybettiğini belirtiyor. İklim değişikliği nedeniyle buzullardaki erime miktarı her geçen gün daha da artıyor. Avrupa Uzay Ajansı’na bağlı uydular tarafından görüntülenen buzulun kopma anını videodan izleyebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum