Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Ukrayna’dan İhracat Vergilerinin Kaldırılmasını Onayladı

Rusya'nın Ukrayna işgali nedeniyle zor durumda olan Ukrayna'ya yönelik yeni destek açıklandı Avrupa, tüm Ukrayna ihracatında ithalat vergilerini askıya almakta anlaştı.
Avrupa Ukrayna’dan İhracat Vergilerinin Kaldırılmasını Onayladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Parlamentosu bugün ülke ekonomisini desteklemek için tüm Ukrayna ihracatında AB ithalat vergilerinin bir yıl süreliğine kaldırılması için onay verdi. 32 aleyhte ve 11 çekimser oyla 515 evet oyuyla onaylanan bu geçici ticaret liberalizasyonu, Rusya’nın ülkenin ticaret kabiliyetini engelleyen Ukrayna’yı işgaline verilen yanıtlar arasına eklendi.

Yapılan açıklamaya göre sanayi ürünleri üzerindeki ithalat vergileri, meyve ve sebzelerdeki giriş vergileri ve ayrıca çelik ithalatına yönelik anti-damping vergileriyle koruma önlemleri bir yıl süreyle tamamen kaldırılacak.

Parlamento duyurusunda Ukrayna Milletvekili Sandra Kalniete’nin Daimi Raportörü, Ukrayna’nın Rusya’nın saldırganlığı karşısında sadece kendi özgürlüğü ve güvenliği için değil, tüm Avrupa’nın özgürlüğü ve güvenliği için savaştığını söyledi.

“Bu nedenle Ukrayna’yı elimizdeki her araçla her düzeyde desteklemeliyiz. Sadece silahlarla ve yaptırımlarla değil, aynı zamanda ticaret gücümüzle de” derken Ukrayna’ya kendini savunması için gereken desteği vermenin savaş alanında bitmediğini belirtti. Bunun Ukrayna ekonomisinin dayanıklı ve rekabetçi kalmasını sağlamayı içerdiğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.