Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Avrupa’nın Starbucks ve Fiat Kararları, Gelecek Davalar Hakkında Fikir Veriyor

Avrupa mahkemesinin Starbucks ve Fiat’a ilişkin kararının, Apple gibi şirketler için etkileri olabileceği söylendi. İşte detaylar;
Avrupa’nın Starbucks ve Fiat Kararları, Gelecek Davalar Hakkında Fikir Veriyor

Endüstri uzmanları, Avrupa’nın ikinci en yüksek mahkemesi olan Genel Mahkeme’nin Starbucks ve Fiat için verdiği kararların, benzer vergi araştırmalarının nasıl yürütüleceği hakkında fikir verebileceğini, ayrıca Brüksel’i daha fazla çok uluslu şirketleri araştırmaya yönlendirebileceğini söyledi.

Starbucks ve Fiat Kararları, Daha Fazla AB Komisyonu Soruşturmasını Tetikleyebilir

Starbucks ve Fiat Kararları, Daha Fazla AB Komisyonu Soruşturmasını Tetikleyebilir24 Eylül’de verilen karar AB ile vergi mücadelesinde Starbuck’ın kazanırken Fiat’ın kaybettiğini göstermiş, yani Fiat’in 30 milyon euroya varana kadar vergi iadesi yapması gerektiği bildirilmişti. Ancak Genel Mahkeme, Starbucks’ın benzer bir tutarı geri ödemek zorunda olmadığını dile getirmişti.

Dava, Avrupa Komisyonu’nun 2015’te Fiat ile Starbucks’ın Lüksemburg ve Hollanda’da yasadışı vergi avantajı sağladığı yönündeki iddiaları üzerine başlamıştı. White & Case partneri Genevra Forwood, konuyla ilgili yaptığı bir açıklamada; Starbucks ve Fiat hakkındaki bu kararların Avrupa Komisyonu’nun daha fazla soruşturma açmasını olası kıldığını bildirdi.

Sonuçta Komisyon, farklı şirketlerin rekabet ettiği, ancak aynı kurallara uyduğu 28 AB üye ülkesinde eşit şartlar sağlamaktan sorumlu. Devlet yardımını da kontrol ediyor ki devlet yardımının, ekonomik gelişme nedenleriyle gerekçelendirilmediği sürece Avrupa Birliği’nde yasa dışı olduğu biliniyor.

Genel Mahkeme’nin Kararı, Gelecek Davalar için Emsal Teşkil Edebilir

Genel Mahkeme’nin Kararı, Gelecek Davalar için Emsal Teşkil EdebilirStarbucks ve Fiat davaları da Avrupa Komisyonu’nun devlet vergi yardımı alanında başlattığı ilk soruşturmalardı. Dolayısıyla Genel Mahkeme’nin vardığı sonuçlar, devlet vergi yardımıyla alakalı ilave soruşturmaların emsali olarak işlev görebilir.

Komisyon aleyhine temyizde bulunan Starbucks’ı temsil eden avukatlardan Michel Petite; “mahkeme, Komisyon’un bu konuları inceleme yetkisine sahip olduğunu onayladı” dedi. Ayrıca AB Komisyonu’nun bu alanda çalışmaya devam etmesinin muhtemel olduğunu ileri sürdü.

Forwood da Starbucks’ın lehine bir kanıtın sunulamaması üzerine Avrupa Komisyonu’nun belirli ülkelerin vergi planlarının araştırılan şirketlere net bir avantaj sağladığını kanıtlamak için daha fazla çaba harcayacağını belirtti.

Avrupa Başka Hangi Şirketleri Araştırıyor?

Avrupa Başka Hangi Şirketleri Araştırıyor?1 Kasım’da beş yıl daha AB’nin rekabet şefliği için göreve başlayacak Margrethe Vestager, 2015 yılında atanmasından bu yana Avrupa’da faaliyet gösteren şirketler hakkında bir dizi soruşturma başlattı.

Örneğin Ikea, Hollanda’da yasadışı vergi avantajlarından yararlanıldığı iddiasıyla 2017’den bu yana Komisyon tarafından soruşturuluyor. Araştırılan diğer şirketler arasında Nike ve Huhtamäki var. Ayrıca AB, İrlanda ve Apple ile devam eden yasal bir savaş var.

Vestager, 2016 yılında, Dublin ile ABD’li teknoloji devi arasındaki bir anlaşmanın AB yasalarına aykırı olduğunu söyleyerek İrlanda’nın Apple’dan 13 milyar euro alması gerektiğini bildirmişti. Üye devlet ve Apple karara itiraz etmişti ki bir Avrupa mahkemesi şu anda AB Komisyonu’nun soruşturmasında haklı olup olmadığını araştırmaya devam ediyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum