Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Rus Petrolüne Yaptırımda Anlaşamayacak

Avrupa Birliği (AB), Rus petrolüne yaptırım konusunda dünkü başarısız girişimlerin ardından bugün çalışmalarını sürdürüyor.
Avrupa Rus Petrolüne Yaptırımda Anlaşamayacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Görüşmeler, Rus petrolüne büyük ölçüde bağımlı olan ve lideri Viktor Orban’ın Rusya’nın Vladimir Putin’i ile dostane ilişkiler içinde olduğu bilinen Macaristan tarafından yürütülüyor.

Ayrıca Macaristan’ın Rus petrolüne yaptırımın karşısında olduğu biliniyor. Macaristan Başbakanı Viktor Orban, bu ayın başlarında AB’nin Rus petrol ambargosu kararının ekonomilerinde bomba etkisi yaratacağını söyleyerek, veto haklarını kullanacaklarını açıkça belirtmişti.

AB’nin yaptırım paketi üzerinde tartışmalar sürerken yetkililer, Pazar günü Rus petrolüne yönelik bir ambargo üzerinde anlaşma sağlanamadığını ancak diplomatların, denize kıyısı olmayan Orta Avrupa ülkelerine boru hattı teslimatları için bir muafiyet konusunda ilerleme kaydetmeye çalışacaklarını söyledi.

Rus petrolüne ambargo konulu bir anlaşma için görüşmeler bugün sürecekken Rus haber ajansı anlaşmanın olmayacağını öne sürdü. Brüksel’deki AB kurumlarından bir kaynak Pazar günü yaptığı açıklamada, üye devletlerin Avrupa Birliği Daimi Temsilciler Meclisi’nin Rusya’ya yönelik petrol ambargosunun hafif bir versiyonu üzerinde uzlaşmaya varamadığını söyledi.

Kaynak aynı zamanda zirvenin altıncı Rus karşıtı yaptırım paketinin bir parçası olan petrol ambargosu hakkında bir karar alma olasılığının düşük olduğunu da belirtti.

AB liderlerinin 30-31 Mayıs’taki zirvede altıncı Rus karşıtı yaptırım paketi üzerinde anlaşmaya varamaması halinde zirvenin en azından daha fazla ayrıntı için olumlu bir dinamik yaratacağı umudunu dile getirdi. Haziran sonunda başka bir AB zirvesinin daha yapılacağını ekledi.

Rus petrolüne yüzde yüz bağımlı ülkeler olduğunu belirterek Macaristan’ı örnek gösterdi. Petrolün diğer AB ülkeleri aracılığıyla nasıl tedarik edileceği konusunda anlaşılması gerektiğini ve bunun günler hatta haftalar alacağını aktardı.

Bu arada petrol fiyatları, AB temsilcilerinin Rus petrolüne ambargo uygulanması konusunda anlaşma sağlayamaması üzerine yeni haftaya yükselişle başladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%