Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Piyasaları ABD-Çin Ticaret İyimserliği ile Yükselişe Geçti

Avrupa piyasalarında, ABD ve Çin arasındaki ticaret iyimserliğinin etkileri olumlu yansımalar yaratmaya başladı.
Avrupa Piyasaları ABD-Çin Ticaret İyimserliği ile Yükselişe Geçti
Yorum

Avrupa hisse senedi piyasaları, bugün ABD ve Çin’in uzun süren ticaret savaşlarını çözebileceklerini umdukları haberleriyle yükseliş kaydetti. Pan-Avrupa Stoxx 600 endeksi, erken işlemlerde yüzde 0,4 oranında yükselirken, yüzde 1 artışla teknoloji hisseleri yükselişe öncülük etti.

Borsanın önemli sektörlerinden olan ve çoğunluğunu oluşturan bankacılık ise yüzde 0,4 oranında düşüş kaydetti.

Yatırımcılar, Başkan Donald Trump’ın dün yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki soğukluğun beklenenden daha kısa sürede bitebileceğini söylemesinin ardından küresel ticaretteki son gelişmeleri izliyorlar.

Bununla birlikte Meclis Demokratları tarafından ABD liderine başlatılan bir soruşturmanın ortasında, artan siyasi belirsizlik korkusu varlığını sürdürüyor. Çarşamba günü Beyaz Saray, Trump’ın görevden alma teklifini başlayan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky ile yaptığı görüşmenin kabaca bir metnini yayınladı.

Asya’da ise ticaret iyimserliği nedeniyle hisse senetleri yükseliş kaydetti. Japonya hariç MSCI Asya endeksi yüzde 0,1 oranında artış kaydetti.

Avrupa’da ise Brexit belirsizliği yaşanmaya devam ediyor. İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın ülkenin Yüksek Mahkemesi’nin Meclis’in askıya alınmasını hukuka aykırı hale getirme konusunda yanlışlık olduğunu düşündüğü fikrine kapılmasının ardından yatırımcıların akılları iyice karıştı.

İngiltere’nin lideri, muhalefetteki İşçi Partisi’ne kendisine güven oylamasında karar vermemesi ve erken seçimleri tetiklemesi için de zorladı. Bu gelişmelerle sterlin, dolar karşısında yüzde 0,2 artarak 1,2377 seviyesinden işlem gördü. TSİ 12:30 sularında ise GBP/USD paritesi, yüzde 0,28 oranında ekside 1,2314 dolardan alıcı buldu.

İngiltere’nin Ağustos ayı otomotiv üretim rakamları, yerel otomobil üretiminin 15 ayda ilk kez arttığını gösterdi. Yatırımcılar aynı zamanda Alman tüketici hissiyatına ve günün ikinci çeyreğinde GSYİH rakamlarını izleyecekler.

Aşırı Hareketli Hisseler

Aşırı Hareketli HisselerBelçikalı perakendeci Colruyt, tüm yıl net gelir rehberliğini yükselttikten sonra Stoxx 600 endeksinin zirvesindeki erken işlemlerde hisselerinin yüzde 5,8 oranında arttığı görüldü.

İngiliz eğitim yayıncısı ve değerlendirme sağlayıcısı Pearson, zayıf ABD ticareti hakkında bir kar uyarısı yayınladıktan sonra Avrupa blue chip endeksinin altında yüzde 15,9 düşüş kaydetti.

Hollandalı savcıların kara para aklama iddialarıyla ilgili soruşturma başlattıkları ABN Amro ise yüzde 9,6 oranında düşüş yaşadı. Tütün şirketi Imperial Brands da kar uyarısının ardından yüzde 9,8 oranında geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu