Yatırım yapmaya başla!

Avrupa Merkez Bankası PEPP’i 400 Milyar Euro Daha Genişletebilir

Salgınla mücadele kapsamında şu ana kadar 1.35 milyar Euro acil varlık alım programı açıklayan Avrupa Merkez Bankası’nın sene sonuna doğru bir miktar daha alım yapacağı tahmin ediliyor.
Avrupa Merkez Bankası PEPP’i 400 Milyar Euro Daha Genişletebilir

Avrupa son günlerde yeniden tırmanışa geçen coronavirüs vakaları ile dikkat çekiyor. Salgının başladığı ilk aylarda İspanya ve İtalya içler acısı bir tablo çizmişti. Hastanelerin hasta seçmek zorunda kaldığı dönemler geride kalsa da salgın hala tamamen kontrol altına alınabilmiş değil.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) daha önce Pandemi Acil Varlık Alım Programı’nı (Pandemic Emergency Purchase Programme – PEPP) 600 milyar Euro genişleterek, ekonomik olarak kötü etkilenen kesime desteğini artırmıştı. Goldman Sachs, Aralık ayında söz konusu programın boyutunun artırılacağını tahmin ediyor.

Goldman analistlerinden Soeren Radde, acil varlık alım programının Aralık ayında 400 milyar Euro daha genişleteceğini öngörüyor.
En Çok Vaka Görülen Avrupa Ülkeleri
Kaynak: Worldometer

Bloomberg’de yer alan haberde Avrupa Merkez Bankası’nın Euro bölgesinde enflasyonun zayıflamasının ardından, pandemik tahvil alım programını 470 milyar dolar artırması bekleniyor. Goldman analistleri, vadesi gelen varlıkların yeni plan altında yatırıma döndürülmesinin 2023 yılına kadar uzatılabileceğini söyledi.

ECB, 4 Haziran 2020 toplantısında 750 milyar Euro’luk varlık alım programını 600 milyar daha artırarak, 1 trilyon 350 milyar Euro’ya çıkarmıştı. Covid-19 salgınının ekonomide yarattığı riskleri ortadan kaldırmadık için uygulamaya konulan program, Mart ayında başlatılmıştı.

PEPP’de daha fazla genişleme olacağı beklentisinin düşük enflasyon ve artan vakalara bağlı olduğu biliniyor.
Euro Bölgesi Enflasyon
Kaynak: Investing

Güncel duruma göre Fransa’da 620 bin, İngiltere’de 502 bin, İtalya’da 325 bin, Almanya’da 302 bin ve İspanya’da 810 bin enfekte hasta bulunuyor. Rusya 1 milyon 225 bin vaka ilke bölge ülkeleri arasında salgından en çok etkilenenlerde aşı çekiyor. Öte yandan 21 bin can kaybı ile ölü sayısı bakımından daha iyimser bir tablo çizmekte.

Yapılan değerlendirmede vakalardaki artışın ve çekirdek enflasyonun eksili seviyelere gerilemesinin PEPP konusunda söylentileri artırdığı belirtildi.

PEPP genişlemesinin özellikle Güney Avrupa ekonomisini desteklemede katkı sağlayacağı söylendi. Son açıklanan verilere göre Eylül ayında enflasyonun en düşük geldiği ülke yüzde eksi 2,3 ile Yunanistan olurken, en yüksek yüzde 1,5 ile Slovakya oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum