Yatırım yapmaya başla!

Avrupa Merkez Bankası’nı Neden Christine Lagarde Yönetmeli?

Christine Lagarde'nin Avrupa Merkez Bankası liderliği için neden doğru kişi olduğu hakkındaki övgü dolu sözler devam ediyor. İşte üst düzey isimlerin gerekçeleri;
Avrupa Merkez Bankası’nı Neden Christine Lagarde Yönetmeli?

Avrupa Merkez Bankası’nın eski başkanı, Christine Lagarde’nin kurumun liderliğine adaylığı hakkında övgü dolu yorumlarda bulunanlar arasına katıldı.

2003’ten 2011’e kadar Frankfurt merkezli merkez bankasına başkanlık eden Fransız ekonomist Jean-Claude Trichet, Lagarde’nin Fransa’daki maliye bakanlığı deneyiminin yanı sıra Uluslararası Para Fonu’ndaki sekiz yıllık yöneticiliğinin birleştiğinde, çok ama çok iyi bir eğitim oluşturduğunu söyledi.

Jean-Claude Trichet’in yorumları, Salı günü Brüksel’de bir araya gelen pek çok Avrupalı finans ve ekonomi şefi tarafından tekrarlandı.

Trichet Lagarde Çok İyi Bir Eğitim Sahip Hırvat Maliye Bakanı Zdravko Maric de verdiği bir röportajda Christine Lagarde’yi “bankayı yalnızca bir politikacı olarak değil bir uzman olarak yönetecek kişi” olarak nitelendirdi. Litvanyalı mevkidaşı Vilius Sapoka da Avrupa Merkez Bankası’nın karmaşık, sır dolu ve zorlu bir kurum olduğuna işaret ederek böylesine eşsiz bir kurumu yönetmesi için gerekli becerilere sahip birinin gerektiğini belirtti.

Ve Litvanyalı Maliye Bakanı Vilius Sapoka, IMF Başkanı Christine Lagarde’nin bu bağlamda nitelikli olduğu görüşünü savundu.

Litvanyalı Maliye Bakanı Vilius Sapoka Lagarde AMB için Nitelikli Slovenya Maliye Bakanı Andrej Bertconcelj de mevkidaşlarına katılarak, Lagarde’nin çok iyi bir sicile sahip uluslararası bir finans uzmanı olduğunu ve AMB için harika bir başkan olacağını bildirdi. Öte yandan Lagarde’nin adaylığı hakkında yorum yapan maliye bakanlarının hepsi, Lagarde’nin görev süresi boyunca muhtemelen bankanın mevcut para politikası duruşunu koruyacağını aktardı.

Litvanya’dan Sapoka; “tüm ekonomik ve parasal ortamdaki değişiklikleri görmezden gelemezsiniz ama sürekliliğin sağlanacağına inanıyorum” dedi.

Christine Lagarde’nin Avrupa Merkez Bankası’nı Yönetecek Kişi Olarak Görülmesinin NedenleriAyrıca özellikle Çin ve ABD’ye kıyasla 2008 finansal krizinden bu yana daha yavaş büyüme gören Avrupa hükümetlerinin, blok çapında büyüme oranlarını teşvik edecek ve sürdürebilecek maliye politikalarına odaklarını yenilemeleri gerektiği konusunda uyardı. Avrupa Merkez Bankası’nın kimin denetiminde olursa olsun her zaman kendi sınırlarına sahip olacağını da ekleyerek; “Brüksel ya da Frankfurt’ta bir yerde büyük bir binadaki birinin tüm sorunları çözeceğini umarsak, bu bir illüzyon olur” dedi.

Bu noktada son aylarda merkez bankaları üzerinde artan baskıya değinildi ki Cumhurbaşkanı Erdoğan son dönemde Murat Çetinkaya’yı TCMB’nin başından almış ve Trump Jerome Powell’ı defalarca eleştirmişti.

Ne var ki eski Avrupa Merkez Bankası Başkanı Trichet, önceki işinde bunların hiçbirini yaşamadığını ve Lagarde’nin de böyle bir şey yaşamasını beklemediğini vurguladı. Düşüncesine gerekçe olarak da Avrupa Birliği Antlaşması’nın merkez bankası ile diğer AB kurumları arasındaki yasal olarak izin verilen etkileşimini belirleyen maddesini gösterdi. Anlaşmanın bu açıdan değiştirilmesi için küçük bir ihtimalin bile olmadığının da üzerini çizdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum