Yatırım yapmaya başla!

Avrupa Merkez Bankası Faiz Oranlarına Dokunmadı, Döviz Kurları Yönünü Eksiye Çevirdi

Avrupa Merkez Bankası faiz oranını değiştirmedi. Dolar ve Euro bankadan yapılan açıklamaların ardından kayıplarını artırdı.
Avrupa Merkez Bankası Faiz Oranlarına Dokunmadı, Döviz Kurları Yönünü Eksiye Çevirdi

Dün akşam ABD Merkez Bankası’nın (FED) 25 baz puanlık faiz artışı piyasalarda değerlendirilirken, haftanın bir diğer önemli gelişmesi olan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Haziran ayı toplantı detayları da paylaşıldı.

ECB’nin bugünkü toplantısında, analistlerin tahminlerine paralel yönde faiz oranlarında bir değişikliğe gidilmediği kararı çıktı. Döviz kurları gelen açıklama ile negatife yönelirken, küresel piyasalarda yarın Japonya Merkez Bankası’nın açıklamaları yakından izlenecek. Yurt içinde ise Ramazan Bayramı sebebiyle piyasalar kapalı olacak.

ECB, bankaların merkez bankasında tuttuğu mevduat için ödenen faiz oranını %-0,40’ta sabit tuttu.

Marjinal faiz oranının ise %0,25 olan seviyede korunduğu belirtildi. Piyasaların beklentisi de faizlerin değişmeyeceği yönündeydi. ECB Konseyi, varlık alım programının Eylül 2018 sonuna kadar aylık 30 milyar Euro olarak devam ettirilmesine, Ekim-Aralık 2018 döneminde net varlık alımının aylık 15 milyar Euro’ya indirilmesine, Aralık 2018 sonrasında net varlık alımlarının sona erdirilmesine karar verdiğini duyurdu.

Yapılan açıklamada; gerekli görüldüğü hallerde uygun likidite şartlarının ve parasal genişlemenin devam ettirileceği belirtildi.

Avrupa Merkez Bankası, satın alınmış menkul kıymetlerden vadeleri dolanlardan gelen ana para ödemelerinin net varlık alımları sona erdikten sonra uzun bir süre daha yatırıma yönlendirilmeye devam edilmesinin planlandığını bildirdi. Bu açıklamaların ardından da ECB Başkanı Mario Draghi’nin toplantıya ilişkin değerlendirmelerine yer vereceği basın toplantısı izlenecek.

Güne güçlü başlayan dolar ve Euro ECB kararı ile yönünü eksiye çevirdi.

Dolar, dün akşam açıklanan FED kararı ile yükselişe geçti ve bu sabah güne 4,67 liradan başladı. Saat 08:00 sularında 5,50 civarında işlem gören Euro ise günü içi en yüksek 5,53’e çıktıktan sonra düşüşe geçti. Saat 15:30 itibarıyla ise dolar 4,6258, Euro 5,4239 liradan işlem görüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum