Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Merkez Bankası Bir Durgunlukla Tek Başına Mücadele Edemez

IMF’nin eski baş ekonomisti, Avrupa Merkez Bankası’nın bir sonraki durgunlukla kendi başına mücadele edemeyeceğini söyledi. Detaylar aşağıda;
Avrupa Merkez Bankası Bir Durgunlukla Tek Başına Mücadele Edemez
Son Güncelleme: 
Yorum

2008-2015 tarihleri arasında IMF’nin baş ekonomistliğini yapan Olivier Blanchard, Pazartesi günü AMB Forumu’nda verdiği bir demeçte, Avrupa Merkez Bankası’nın bir sonraki durgunlukla kendi başına mücadele etmek için boğuşacağını söyledi.

Blanchard’ın yorumları, AMB’nin kamu borcu krizi sonrasında ortaya koyduğu büyük teşvik arasında kurumun bir sonraki kriz gerçekleştiğinde aynı şekilde müdahale edip edemeyeceği yönündeki şüpheler üzerine geldi.

Portekiz’deki forumda konuşan IMF’nin eski baş ekonomisti; “Avrupa Merkez Bankası’nın bu noktada tek başına bir durgunlukla mücadele edemeyeceğinden neredeyse eminim” dedi.

Avrupa Merkez Bankası Parasal Genişleme Bitti AMB’nin yardıma ihtiyacı olacağını ve bunun çok açık olduğunu dile getiren Blanchard, sorunun mevcut araçların yetersizliği olmadığını, bunların piyasa üzerinde gerçek etkileri olduğunu söyledi. “Çok fazla cephanelik var ve soru, bunların ne kadar öldürdüğü, çünkü gerçekten büyük miktarlarda varlıklar satın alabilirler ama bunun oranlar üzerinde çok az etkisi olabilir ki sonunda önemli olan şey bu” ifadelerini de ekledi.

Bu noktada, Avrupa Merkez Bankası’nın krizle mücadele için başlattığı üç yıl süren tahvil alım programını (parasal genişleme) Aralık ayında sonlandırdığı hatırlatıldı.

Avrupa Merkez Bankası Bir Durgunlukla Tek Başına Mücadele EdemezAvrupa Merkez Bankası’nın eski başkanlarından Jean-Claude Trichet de; “Bana öyle geliyor ki asıl soru, fazlasıyla geleneksel olmayan önlemlerin devamını gerektirecek zorluklara başa çıkmak zorunda kalırsanız, araçlarınızın şu anda neler olacağı?” ifadeleriyle endişesini açıkladı. Trichet ayrıca Avrupa’da istikrar direğinin Avrupa Merkez Bankası olduğu bir durumda bulunduklarını ve bu direğin çökmek üzere olduğu izlenimini vermenin yanlış olacağını söyledi.

Blanchard da para politikasının maliye politikasından gelecek yardıma ihtiyacı olduğunu bildirdi. Öte yandan farklı analistler, yapısal reform çabalarının 2011 devlet borç krizinin ardından orada olmadığı göz önüne alındığında hükümetlerin yakın gelecekte kendi görevlerini yerine getirip getirmeyeceğinden şüphe duyuyorlar.

IMF de geçen haftaki bir raporunda, yüksek borçlu ülkelerin yeterince konsolide edilmediğini ve bazı durumlarda maliye politikasını daha da kolaylaştırdığını belirterek büyüme keskin bir şekilde bozulması durumunda daha aktif bir maliye politikası tepkisinin gerekli olduğunu öngörmüştü. Avrupa Merkez Bankası İcra Kurulu eski üyesi olan Gertrude Tumpel-Gugerell ise ekonomik istikrarı sağlamanın yalnızca merkez bankasına bağlı olmadığını dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu