Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Merkez Bankası Anketi: Enflasyon Beklentileri Geriliyor

Avrupa Merkez Bankası, tüketici beklentileri anketini yayımladı. Enflasyon beklentileri daha da gerilerken büyüme için karamsarlık azaldı.
Avrupa Merkez Bankası Anketi: Enflasyon Beklentileri Geriliyor
Yorum

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Şubat ayı Tüketici Beklentileri Anketi’ne göre Euro Bölgesi’ndeki tüketicilerin enflasyon beklentisi daha da geriledi. Önümüzdeki 12 aydaki nominal gelir artışı beklentileri hafifçe azalırken nominal harcama büyümesi beklentileri keskin bir şekilde yükseldi.

Bu arada ekonomik büyüme beklentileri daha az olumsuz hale gelirken 12 aylık işsizlik oranına ilişkin beklentiler de azaldı.

Euro Bölgesi Tüketicilerinde Enflasyon İyimserliği

ECB üyeleri, enflasyonla mücadelenin öncelik olduğu yönünde mesajlar vermeye devam ederken Euro Bölgesi’nde enflasyon Mart’ta yüzde 6,9’a geriledi. Bu, Şubat 2022 sonrası en düşük seviye olsa da ECB’nin yüzde 2’lik hedefinin çok üzerinde kaldı.

Bugün yayımlanan tüketici anketi, önceki bir yılda ortalama algılanan enflasyonun Ocak ayındaki yüzde 9,5’ten Şubat’ta yüzde 8,7’ye gerilediğini gösterdi.

Önümüzdeki 12 aya ilişkin medyan enflasyon beklentileri düşmeye devam ederek Ocak ayındaki yüzde 4,9’dan yüzde 4,6’ya geriledi.

Üç yıl sonrasına ilişkin enflasyon beklentileri yüzde 2,5’ten yüzde 2,4’e inerken tahminler, özellikle üç yıllık ufukta, algılanan geçmiş enflasyon oranının oldukça altında kaldı.

Ancak önümüzdeki 12 ay enflasyon beklentilerine ilişkin belirsizlik değişmedi ve Mart 2022’den bu yana gözlemlenen yüksek seviyelerle büyük ölçüde uyumlu kaldı.

Gelir, Tüketim, İşsizlik ve Ekonomik Büyüme Beklentileri Ne Durumda?

Tüketiciler, nominal gelirlerinin 12 ayda yüzde 1,2 artacağını öngördü. Bu, Ocak anketindeki yüzde 1,3’ten hafifçe geriledi. Hafif düşüş, medyan veya medyanın altında gelire sahip hanelerdeki tüketicilerin düşük beklentilerini yansıttı.

Önümüzdeki 12 ay boyunca nominal harcama büyümesi beklentileri, Ocak ayındaki yüzde 3,8’den yüzde 3,9’a yükseldi. 1 yıllık görünüme ilişkin ekonomik büyüme beklentileri halen daralmaya işaret etse de iyileşmeyi sürdürdü. Rakam, Ocak 2023’teki yüzde 1,2 daralmadan yüzde 0,9 daralma tahminine çıktı.

12 ay sonrası için işsizlik oranı beklentisi Ocak ayındaki yüzde 11,6’dan yüzde 11,5’e gerilerken gelecekteki işsizlik oranının algılanan mevcut işsizlik oranından (yüzde 11,1) daha yüksek olacağı yönünde tahmin değişmedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu