Yatırım yapmaya başla!

Avrupa Merkez Bankası 2019’un Son Toplantısında Faizlerinde Değişikliğe Gitmedi!

Avrupa Merkez Bankası (AMB) yılın son toplantısında faiz oranlarında değişiklik yapmayı tercih etmedi.
Avrupa Merkez Bankası 2019’un Son Toplantısında Faizlerinde Değişikliğe Gitmedi!

Önemli ülkelerin merkez bankaları bu hafta politika toplantısındaki kararlarını bir bir açıklarken Avrupa Merkez Bankası’ndan (AMB) da beklenen açıklama geldi. Christine Lagarde başkanlığındaki ilk toplantısını gerçekleştiren banka, faiz oranlarında herhangi bir değişiklik yapmadı.

Bu karar doğrultusunda politika faiz oranını sıfırda sabit tutan AMB, mevduat faizini -%0,5’te ve marjinal fonlama faiz oranını ise %0,25’te bıraktı. Bununla birlikte bankanın Draghi döneminde başlatılan ve aylık 20 milyar Euro tutarında olan tahvil alım programlarının devam edeceği öğrenildi.

Analistlerin karar açıklanmadan önceki beklentileri de faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gidilmeyeceğine işaret ediyordu.

Faiz Oranlarında Değişiklik BeklenmiyorduToplantının ardından banka tarafından yapılan açıklama, faiz artırımı uygulamasından kısa bir süre öncesine kadar tahvil alımlarının süreceği belirtildi. Bölgede hedeflenen enflasyon seviyesi yakalanana kadar faiz oranlarının mevcut ya da düşük seviyelerde tutacağına yönelik bildiri bir kez daha tekrarlandı.

Vadesi dolan menkul kıymetlerden ana para ödemelerinin tamamının yeniden yatırıma yönlendirilmesinin sürdürüleceği de açıklamada yer alan ifadeler arasındaydı. Öte yandan AMB’nin açıkladığı karar metninin öncekilerle çok fazla benzerlik taşıyor olması dikkat çekti.

Bu durum, AMB’nin önceki başkanı Mario Draghi’nin devreye soktuğu ekonomiyi destekleyen politikadan Lagarde’ın memnun olduğunu gösteriyor.

Lagarde Politikadan MemnunToplantının ardından basın toplantısı düzenleyen Lagarde, bölgede ekonomik istikrara ilişkin bazı sinyaller gördüğünü belirtti. Bundan sonraki dönemlerde enflasyona ilişkin her türlü gelişmenin yakından takip edileceğini belirtti.

Uzun bir süre daha destekleyici duruşa ihtiyaç olduğunu söyleyen Lagarde, AMB’nin elindeki tüm araçları gerektiğinde kullanmaya hazır olduğunu aktardı. Bölgedeki ticaretin zayıf seyrini sürdürdüğünü aktaran AMB’nin yeni başkanı, bununla birlikte kendini gösteren küresel belirsizliğin yatırımlar üzerinde sınırlı bir baskı yarattığına dikkat çekti.

Bankanın Euro Bölgesi’nden 2019 büyüme beklentisini %1,1 seviyesinden %1,2’ye çıkardığını açıkladı. 2020 yılı için %1,1 büyüme olacağını öngören AMB’nin aşağı yönlü risklere dikkat çektiğini fakat buna rağmen risklerin öncekine kıyasla daha az belirgin olduğunu aktardı.

Bankanın Euro Bölgesi’ne ilişkin enflasyon tahmininin 2019 için sabit tututlarak %1,2’de tutulduğunu söyleyen Lagarde, 2020 için %1’den %1,1’e çıkarıldığını ve 2021 için %1,5’ten %1,4’e gerilediğini, 2022 yılı için %1,6 seviyesinde enflasyon tahmini oluşturulduğunu aktardı.

Teşviklerin enflasyonu artırma konusunda büyük önem taşıdığını belirten Lagarde, hükümetlere uzun vadeli büyüme potansiyelini artırma konusunda çağrı yaptı. Bunun için uygun mali alana sahip hükümetlerin adım atması gerektiğini söyledi. Borçlu ülkelere ise ihtiyatlı mali politikalar izleme önerisinde bulundu.

Lagarde, AMB’nin 2020 yılı sonuna kadar tamamlamayı planladığı stratejik değerlendirmeler için akademisyenler ve sivil toplumdan destek aldığını duyurdu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum