Yatırım yapmaya başla!

Avrupa Merkez Bankası’nın 2016 Eylül Toplantısı Sonuçlandı

Avrupa Merkez Bankası’nın 2016 Eylül Toplantısı Sonuçlandı

Küresel piyasaların dikkatle takip ettiği Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Eylül ayı toplantısı, geçen gün sonuçlandı. Toplantı öncesi yaşanan belirsizlik ortamında küresel piyasalarda dalgalanmalar görülmüş ve ECB yetkililerin izleyeceği yol haritası merakla beklenmişti. Gerçekleşen toplantıda; faiz oranlarında beklendiği üzere değişikliğe gidilmedi. Banka; politika faizini yüzde 0’da, mevduat faizini eksi yüzde 0,4’te, marjinal borç verme faizini ise yüzde 0,25’te tuttu.

Ancak toplantıda beklenmedik bir gelişme yaşandı. Hatırlanacağı üzere ünlü stratejist Davis Stubbs, toplantı öncesi yaptığı açıklamada; tahvil alımlarının genişletilebileceğini dile getirmişti. Stubbs’ın açıklamalarının yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz. Ancak toplantıda yetkililer; varlık alım programında bir değişiklik yapmayarak, ekonomistlerin beklentilerini boşa çıkardı. Bilindiği üzere banka, aylık olarak 80 milyar Euro varlık alım programı uyguluyor. Ayrıca bankadan yapılan açıklamada; gerekli görülmesi durumunda varlık alımlarını Mart 2017’nin sonrasında da sürdürülebileceği tekrarlanırken, faiz oranlarının ise uzun bir süre daha bu seviyelerde sabit kalacağı dile getirildi. Bilindiği üzere ECB, son yıllarda teşvikler ve negatif faiz hamleleriyle büyümeyi canlandırmayı hedefliyor.

ECB’nin Eylül toplantısının ardından ise Başkan Mario Draghi, kamuoyuna önemli açıklamalarda bulundu. Draghi’nin açıklamalarından öne çıkan noktalar şöyle;

“Ekonomik ve finansal gelişmeleri takip edeceğiz”

Draghi; Frankfurt’ta gerçekleştirdiği basın toplantısında, Avrupa bölgesi ekonomilerinin direncinin devam ettiğinin altını çizerek, ekonomik ve politik belirsizlikler arasında aşağı yönlü risklerin bulunduğunu söyledi. Ekonomik ve finansal gelişmelerin dikkatle takip edildiğini belirten Draghi, gerektiği zaman tüm araçları kullanmaya hazır olduklarını dile getirdi. Ancak Draghi, faiz oranlarının uzun bir süre bu seviyelerde sabit kalacağını ifade etti.

“Ek teşviğe ihtiyaç duymuyoruz”

Açıklamalarının ikinci bölümünde ise Draghi; varlık alım programının uzatılmasıyla ilgili toplantıda farklı görüşlerin bulunmadığını belirterek, herhangi bir ek teşviğe ihtiyaç duyulmadığını söyledi. Negatif faizlerle ilgili olarak kendilerine yönelik sert eleştiriler geldiğini belirten Draghi, negatif faizlerin yaratacağı etkilerin farkında olduklarını ancak sabırlı olmak gerektiğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum