Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Merkez Bankası’nın Negatif Faiz Politikası Bölgedeki Maliye Bakanlarına Rahatsızlık Veriyor

Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) izlediği negatif faiz tutumu, Euro Bölgesi'ndeki bazı maliye bakanlarını buna karşı çıkan bir tavır sergilemeye yönlendiriyor.
Avrupa Merkez Bankası’nın Negatif Faiz Politikası Bölgedeki Maliye Bakanlarına Rahatsızlık Veriyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Merkez Bankası (AMB) bölge ekonomisinin resesyon sinyalleri vermesinden bu yana negatif faiz politikası içinde bulunuyor. Konuya yakın bazı kaynaklardan ulaşılan bilgiye göre, Euro Bölgesi’ndeki maliye bakanlarının bir kısmı AMB’nin izlediği bu negatif faiz tutumuna sıcak bakmıyor.

Bu durum AMB yetkililerinin bölgedeki maliye bakanlarıyla gerçekleştirdiği özel görüşmeler neticesinde su yüzüne çıkıyor. Yetkililer AMB’nin negatif faiz politikasına karşı bakanların pek de olumlu olmayan tepkileriyle karşı karşıya kalıyor.

Negatif Faiz Politikası Bakanların Tepkisini ÇekiyorNegatif faiz konusunda ortaya çıkan bu karşıt duruşlar AMB’nin yeni Başkanı Christine Lagarde’ın zor durumda kaldığını gösteriyor. Haber kaynağının iddialarına göre başta Kuzey Avrupa olmak üzere  Euro Bölgesi’nde bulunan bazı maliye bakanları, ekonomiyle alakalı yapılan her özel görüşmede negatif faizin getirdiği olumsuzluklardan bahsetti.

Bu olumsuzluklardan birinin tasarruflar ve emeklilik sistemleri üzerindeki negatif etkiler olduğunu söyleyen bakanlar, negatif faize yönelik muhalif duruş sergilediklerini açıkça gösterdi. Bu durum karşısında AMB’den gelen hamle, hükümetlerin ekonomiyi teşvik amaçlı daha büyük adımlar atması halinde negatif faiz döngüsünün daha fazla devam ettirilmeyeceğini açıklamak oldu.

Yaşanan bu gerilimin ortaya çıkardığı bir başka durum da merkez bankaları yetkilileri arasında önemli bir görüş ayrılığının varlığı oluyor.

Merkez Bankası Yetkilileri Görüş Ayrılığı İçinde KalıyorLagarde ise birbiriyle uyuşmayan farklı görüşlerin çatıştığı bir ortamda AMB’nin nasıl bir politika izleyeceğine ilişkin yol belirlemeye çalışıyor. Onun görevi başındaki ilk aylarında bu tarz bir durumla karşı karşıya kalmasının kendisi için kolay olmayacağı düşünülüyor.

Maliye bakanlarının negatif faize yönelik duyduğu endişeler, AMB’nin bağımsız çalışan bir kurum olması nedeniyle hayati bir önem taşımayabilir. Fakat yine de bu tarz karşı gelişler politik görüş birliğini azaltıyor ve AMB’nin izlediği yol seçmenlerin kararlarını etkiliyor.

Bu hafta Brüksel’de gerçekleştirilecek Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısına katılacağı öğrenilen Lagarde, burada önemli konuları ele alacak. Euro Bölgesi’ne ilişkin planlanan önlemler olan kurtarma fonu ve ortak mevduat sigortası gibi meseleler enine boyuna incelenecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu