Yatırım yapmaya başla!

Avrupa Merkez Bankası Hamleleri AB Piyasalarında Beklenen Reaksiyonu Vermiyor Olabilir!

ECB'nin hamlelerinden beklediği reel piyasa yansımaları öngörülerin altında gelişmeye devam ederken, olumsuz süreç Avrupa Bölgesi finansallarını baskılıyor.
Avrupa Merkez Bankası Hamleleri AB Piyasalarında Beklenen Reaksiyonu Vermiyor Olabilir!

Bank of America Merrill Lynch’in verilerine göre, Ocak ayı ortasına kadar devam eden olumsuz devlet tahvilleri Ekim ayından bu yana %21 arttı ve 2017 yılı boyunca gerçekleşen istikrarlı bir düşüşü tersine çevirdi.

Negatif getiri sağlayan borç stoku hala 2016 yüksek seviyesinin altında kalırken, ihraç edilen bir alıcının geri ödemede ve periyodik faizlerinde ödenenden daha az alacağının garantisini veren bu tahvillerin çoğalması, çoğu zaman büyüme umutları üzerindeki belirsizliğin altını çiziyor olabilir.

Calamos Investments’ten Matt Freund, “Avrupa mutlak bir bataklık. Uzun süredir bahsettiğimiz önemli rüzgarlar varı ve bunlar şimdi sayılarda görünüyorlar.” demişti.

Yaygınlığı Artan Negatif Veriler

Negatif Verilerin Yaygınlık Kazanması Dikkat ÇekiyorNegatif verimler bölgedeki büyüme yavaşlamaya devam ettikçe giderek daha yaygın hale geldi. Avrupa Merkez Bankası, tahvil alım programını Aralık ayında sona erdirdi ve potansiyel olarak ekonomik yavaşlama endişelerine neden olmuştu. Diğer tarafta ise Almanya, Fransa, İtalya ek mali teşvik konusunda hemfikir değildi.

Yatırımcıların beş yıllık Alman borçlanmasına girmeleri ve Nisan ayında %0.03’ten yaklaşık -%0.4’e varan sonuçlar elde etmeleri görülürken; çoğu durumda, aynı dönemde yaklaşık %0.8’e karşılık %1.8 oranındaki benzer olgunlukta bir görünüm sunan İtalyan menkul kıymetlerinden kaçındığı dikkat çekiyor.

Bank of America’ya göre negatif getirili borç 2016 yılında yaklaşık 13 trilyon dolar seviyesine ulaşmıştı. Son zamanlara kadar Avrupa Bölgesi ekonomisi artan ihracatla ivme kazanırken düşüşe geçmişti. Bölgedeki negatif verimli tahvillerin miktarı 2014 yılında önemli ölçüde artmaya başladı.

Sübvansiyonlar ve Draghi

ECB Başkanı Mario Draghi GündemiAvrupa Merkez Bankası (ECB), analistlerin politikaları normalleştirme hedeflerine dair geri dönüş önermeksizin ekonomiye küçük bir destek verebileceğini dile getirdiği bir borç verme programını yeniden canlandırmayı inceliyordu. ECB Başkanı Mario Draghi’nin görev süresi Ekim ayında sona eriyor ve bu ayrlık gündemi de süreci negatif etkileyen bir diğer madde olarak değerlendirilebilir çünkü Draghi birçok önemli adımın atılmasını sağlamıştı.

Popülist hareketler koalisyonun iktidarını zayıflattığı için Almanya ve Fransa’da gerginlikler artışına kaynak görülüyor. Aynı popülizm, İtalya ve Almanya’nın da bu hareketi engellemeye çalışırken, İtalya’nın büyümeyi teşvik etmek adına hükümet harcamalarını arttırmak için izin alması nedeniyle ülkeleri birbirine karşı bir tutuma itmişti.

Avrupa tarafınının gelişmeler doğrultusunda beliren ışıkla, tablosuna bakıldığında sürecin pek de çözüme kavuşabileceği ihtimali izlenmemekte. Ekonomiye dair risk önlemlerini Merkez Bankası faiz hamleleri ve diğer argümanları ile sınırlandırmaya gidiyor ancak bu aksiyonlara reel piyasa tarafından beklenen reaksiyonlar alınamamakta.

Hamleler ve Cazip Görünüm Vaadeden Yatırımlar

Hamlelere Dair Gelişme ve Cazibesi Yüksek YatırımlarAvrupa Merkez Bankası, Haziran 2014’te mevduat kur oranını sıfırın altına düşürdü ve bunu en geç Mart 2016’da -%0.4’e düşüren üç kez düşüşe gitti. Politika, işletmeleri ve tüketicileri bankada bulunan serbeste çıkmış paraları kullanmak adına bu hamleyi tasarladı ve bunun yerine daha fazla tüketim ve yatırımı teşvik etmeye çalışmıştı.

Sigorta şirketleri, olgunlaşan varlıkları beklenen yükümlülüklerle aynı hizada tutabilmelerini sağlamak için tahvillere ihtiyaç duymakta. Birçok yatırım fonu borç satın alıyor çünkü menkul kıymetleri içeren bir endeksi takip ediyor. Olumsuz getirili tahvillerin tutulması, aynı zamanda bir bankaya para yatırmak için nakit üzerinden %0.1 oranında ek ücret alan kurumsal yatırımcılar için daha cazip bir seçenek olabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum