Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Merkez Bankası Faiz İndirmezken, Ek Önlem Sinyali Verdi!

AMB'nin beklenen faiz kararı açıklandı. Banka beklentiler doğrultusunda hareket ederek faiz indirimine gitmedi.
Avrupa Merkez Bankası Faiz İndirmezken, Ek Önlem Sinyali Verdi!
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Merkez Bankası (AMB) faiz indirimi yapmadı. Bir süredir konuşulan AMB kararının ne olacağı, bankanın Temmuz ayında faizleri indirip indirmeyeceği yönünde tartışmalara yol açıyordu. Çünkü kesin olarak faizleri indirmesi gibi bir durum söz konusu değildi.

Bugün öğrenilen bilgiye göre banka mevduat faizini %0.40 seviyesinde tutarken, bunun yanında marjinal (gecelik) borç verme faizi %0.25 ve temel refinansman faizi ise %0.00 oldu. Ayrıca banka politika dilinde değişikliğe gitti ve yapılan açıklamadan potansiyel yeni varlık alım olanaklarının değerlendirileceği öğrenildi.

Daha sonrası için faiz indirimi sinyali veren AMB’nin karar metninde faiz oranlarının en az 2020 yılının ilk yarısına kadar mevcut ya da daha düşük seviyede tutulacağı belirtildi.

AMB Daha Sonrası için Faiz İndirim Sinyali VerdiBankanın bugünkü kritik toplantısında politika dilinde yaptığı değişim, gelecek dönemler için faiz indirim sinyali olarak değerlendirildi. Ayrıca AMB yaptığı açıklamada vadesi gelen tahvillerin yeniden yatırıma dönüştürüleceğini söyledi.

Karar metninden edinilen bilgiye göre enflasyon görünümünün hedefin altında kalması halinde AMB harekete geçmek için hazır bulunacak. Ayrıca bankalar sözlü yönlendirmeyi güçlendirmek için yeni yollar arayacak.

AMB’nin açıklamasından hareketle, banka kademeli sistem de dahil olmak üzere faizler için farklı seçenekleri inceleyecek.

Banka Faizler için Farklı Seçenekleri İnceleyecekTüm bunlarla birlikte AMB’nin enflasyon hedeflemesinde simetrik yaklaşımını koruduğu öğrenildi. Gerçekleştirilen kritik toplantının ardından banka “genişleme” kavramına işaret etti ve böylelikle Avrupa tahvil piyasaları yükselişe geçti. Euro/dolar paritesinde ise düşüş meydana geldi.

Bugün sabah saatlerinde ise AMB’nin faiz indirimi beklentileriyle Asya piyasaları karışık bir seyir izlemişti. AMB’nin faiz indirimine gitmemesi piyasalar tarafından zaten beklenmekle birlikte, bankanın Eylül ayında bir indirime yönelebileceği söz konusuydu.

Diğer taraftan AMB Başkanı Mario Draghi, ses getiren kararın ardından saat 15:30’da basın toplantısında bir konuşma yapacak. Ekonomistlerin ise Eylül ayındaki faiz indiriminden beklentileri devam ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu