Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Merkez Bankası’nın Başkanı Artık Christine Lagarde!

IMF Başkanlık görevinden kısa süre önce ayrılan Christine Lagarde, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı olarak atandı. 1 Kasım'dan itibaren görevine başlayacağı öğrenildi.
Avrupa Merkez Bankası’nın Başkanı Artık Christine Lagarde!
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Birliği’nin (AB) para politikasına ilişkin faaliyetleri yürüten Avrupa Merkez Bankası, Euro Bölgesi’nde fiyat istikrarı sağlamakla görevli. Bu kurumun Başkanı Mario Draghi 1 Kasım 2011 tarihinden bu yana bu görevde bulunuyordu.

Draghi’nin görev süresinin dolacağı tarih 31 Ekim’e sayılı günler kala, yetkililer geçtiğimiz ay Avrupa Parlamentosu’nun onayladığı isim olan Christine Lagarde’ı AMB Başkanı yapma konusunda uzlaştı.

Brüksel’de düzenlenip AB’ye üye ülkelerin devlet başkanlarını buluşturan AB Liderler Zirvesi’nde kesin sonuca bağlanan bu karar, Lagarde’ın 1 Kasım gününden itibaren AMB Başkanlık koltuğuna oturacağını bildirdi.

Yapılan açıklamadan Lagarde’ın görev süresinin 8 yıl olacağı öğrenildi.

Görev Süresi 8 YılAB üyesi olan ülkelerin liderleri bir süredir Draghi’nin yerine kimin geleceği konusuna ilişkin müzakereler gerçekleştiriyor, bu göreve getirilmesi en muhtemel isim ise Lagarde olarak gösteriliyordu. Bilindiği gibi Lagarde, 2011 yılından bu yana Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Başkanlık koltuğundaydı. Fakat AMB Başkanlığına aday olabilmek için kısa süre önce bu görevi bırakmıştı.

Şu an 63 yaşında olan Lagarde, Fransız kökenli bir avukat, aynı zamanda iş kadını olarak biliniyor. Ayrıca bir dönem Fransa’nın Maliye Bakanlığı görevini üstlenmişti. Diğer taraftan IMF’nin ilk kadın başkanı olan Lagarde, AMB’nin de bu zamana kadar gördüğü ilk kadın başkan olacak.

Öte yandan AMB Başkanlığı konusunda karar kılınan AB Liderler Zirvesi bugün itibarıyla ikinci gününü tamamlamış bulunuyor. Zirveye bugün AB’nin uzun dönem bütçesi, yeni AB komisyonunun öncelikleri ve iklim değişikliği gibi konular hakim oldu.

AB Liderler Zirvesi İkinci GünündeSöz konusu zirvede AB Komisyonu Başkanlığı’na seçilen ve Kasım ayında görevinin başına geçecek olan Ursula von der Leyen’in AB’nin 2019-2014 arası dönemi kapsayan siyasi öncelikleriyle alakalı bir sunum yapması bekleniyor. Toplantının son gününde ise liderler Birleşmiş Milletler (BM) İklim Zirvesi’nin sonuçlarını inceleyecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu