Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Komisyonu’nundan Türkiye’ye 1 Milyar Euro Deprem Desteği

Avrupa Komisyonu Başkanı, Uluslararası Bağışçılar Konferansı’nda Türkiye’ye 1 milyar euroluk deprem desteği açıkladı. Suriye içinse 108 milyon euro yardıma işaret etti.
Avrupa Komisyonu’nundan Türkiye’ye 1 Milyar Euro Deprem Desteği
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı seçilen Ursula von der Leyen, Türkiye’ye 1 milyar euroluk deprem desteği açıkladı. Bugün Brüksel’de düzenlenen Uluslararası Bağışçılar Konferansı’nın açılışında Türkiye ve Suriye’deki deprem bölgelerine destek çağrısında bulundu.

AB Komisyonu’nun yeniden yapılanma için 1 milyar euro ile Türkiye’yi destekleyeceğini belirtirken, “Ayrıca Suriye’de insani yardım ve erken toparlanma için 108 milyon euro sağlayacağız” dedi.

Komisyon Başkanı, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ek taahhütlerin beklendiğini dile getirdi.

Depremler başladığında dünyanın Türkiye ve Suriye’deki insanlara destek için seferber olduğunu aktardı. Ursula von der Leyen, Kahramanmaraş merkezli ikiz depremlerin yaralarını sarmak için şöyle seslenişte bulundu:

“Artık hayatta kalanları hayatlarını yeniden inşa etmeleri için desteklememiz gerekiyor. Tüm ulusları katkıda bulunmaya davet ediyorum.”

GCM Yatırım Banner

Uluslararası Bağışçılar Konferansı’na video konferans ile katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, depremin maliyetinin 104 milyar doları bulmasının beklendiğini söyledi.

Türkiye’nin yıllardır dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerinin yardımına koşan bir ülke olduğunu vurgulayarak dünyadan gelen yardımlara teşekkür etti.

Bu konferansın, güçlü bağların bir başka göstergesi olduğunu belirten Erdoğan, “Asıl mücadelemiz şimdi başlıyor. Depremlerde yıkılan tüm şehirlerimizi yeniden inşa edeceğiz ve canlandıracağız” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.