Yatırım yapmaya başla!

Avrupa Komisyonu Üyesi: ABD Dijital Vergi Konusunda Avrupa’nın Gözünü Korkutmamalı

AB Komisyonu yetkilisi, ABD’nin en iyi teknoloji şirketlerinden vergi alma çabaları nedeniyle Avrupa ülkelerinin gözünü korkutmaması gerektiğini söyledi. İşte detaylar;
Avrupa Komisyonu Üyesi: ABD Dijital Vergi Konusunda Avrupa’nın Gözünü Korkutmamalı

Avrupa Birliği’nin vergilendirme yetkilisi verdiği demeçte, ABD’nin en iyi teknoloji şirketlerinden vergi alma çabaları nedeniyle Avrupa ülkelerinin gözünü korkutmaması gerektiğini söyledi. Nitekim Facebook ve Alphabet çatısındaki Google gibi dijital şirketleri vergilendirmek, Fransa dahil birçok Avrupa hükümeti için öncelik haline gelmişti. Paris geçtiğimiz hafta çoğu ABD’li olmak üzere yaklaşık 30 büyük şirketin Fransız gelirleri üzerine yüzde 3 vergi getirmeyi öneren teklifini sunmuştu.

Bu politika, yetkililerin verginin kendi şirketlerine yönelik bir saldırı olduğunu savunan ABD’de eleştirilere yol açmıştı. Ancak Ekonomik ve Mali İşler, Vergilendirme ve Gümrük’ten sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Pierre Moscovici; “ABD’nin kendi vergi sorunlarına karar verme kabiliyetlerine itiraz etmiyoruz ve onlar da kendi ulusal ve Avrupalı egemenliğimize saygı duymalılar.” diyerek eleştirilere yanıt verdi.

Önceki Fransa Maliye Bakanı olan Moscovici, dijital bir vergi yaratacağı için bir ülkeye saldırmanın saygılı bir tutum olduğunu düşünmediğini söyledi.

Avrupa Komisyonu Üyesi Pierre Moscovici Dijital Vergi Yaratacağı için Bir Ülkeye Saldırmak Saygılı Değil “Bu dijital vergiler ve önerimiz ABD karşıtı değil” diyen Moscovici, açıklamalarıyla dikkat çekti. Komisyon verilerine göre dijital şirketler AB’de ortalama yüzde 9.5 oranında vergi ödüyorlardı ve bu geleneksel işletmelerde yüzde 23.2 seviyesindeydi. Bruno Le Maire de vergi önerisi hakkında; “Dijital devler üzerindeki vergi mali adaleti iyileştirmeyi ve 21. yüzyılın vergi politikasını oluşturmayı hedefleyen Fransız halkının beklediği güçlü bir önlem” açıklamasını yapmıştı.

ABD Hazine Bakanlığı’nın en üstteki uluslararası vergi yetkilisi olan Chip Harter ise Salı günü, dijital vergilerin yanlış düşünülmüş olduğunu dile getirdi.

Chip Harter Vergiler Yanlış Düşünülmüş “En son Fransız taslakları hakkında gördüğümüz şey, bizim bunları ABD’deki işletmelere karşı oldukça ayrımcı görmemiz. Hükümetimizin çeşitli bölümleri bu ayrımcı etkinin bize ticaret anlaşmaları, Dünya Ticaret Örgütü, mukaveleler altında haklar verip vermeyeceği üzerinde çalışıyor.” diyen Harter ayrıca ABD’nin Fransa’dan ya da Birleşik Krallık’tan herhangi bir dijital hizmet vergi teklifine karşı çıktığını bildirdi. AB Komisyonu yetkilisi Moscovici ise; “ABD bizim müttefikimiz, onlar bizim dostumuz ve arkadaşlar birbirinin gözünü korkutmaz, birbirine saldırmaz” dedi.

AB’nin yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu, bir yıl öce şirketleri merkezlerinin bulunduğu yerden ziyade faaliyet gösterdikleri alanlara göre vergilendirme planını duyurmuştu.

 Avrupa Komisyonu Dijital Vergi Planı Kabul EdilmemiştiKaldı ki bu öneri dijital işletmelerin nasıl vergilendirileceğini değiştirebilirdi. Önemli miktarda online gelirleri olan şirketlerin yüzde 3 vergi ödemesi gerektiğini savunan öneri bu teklifin yalnızca kullanıcı verilerinin satışı ya da online reklamcılık gibi belirli dijital gelirlere uygulanacağı öğrenilmişti. Ancak aylar süren tartışmalara rağmen, görüşmeler 28 AB üyesi ülkenin vergi konusunda uzlaşmaya varmamasından sonra Salı günü sona ermişti.

İrlanda, İsveç ve Hollanda, dijital şirketler üzerindeki Avrupa vergisine karşı çıkanlar arasındaydı. Fikir birliğine varılamaması nedeniyle hayal kırıklığına uğradığını söyleyen Moscovici, yine de bunun hükümetlerin karşı karlı kaldığı yeni bir sorun olduğunu dile getirdi. “Dünyanın hiçbir yerinde dijital vergilendirme yok. Bunu öneren ilk kişiler bizleriz” sözleriyle de görüşünü ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum