Yatırım yapmaya başla!

Avrupa Komisyonu’ndan Ceza Yiyen Google Faturayı Telefon Üreticilerine Kesecek

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Komisyonu’ndan haksız rekabete neden olduğu gerekçesi ile 5 milyar ceza yiyen Google, faturayı telefon üreticilerine kesecek.
Avrupa Komisyonu’ndan Ceza Yiyen Google Faturayı Telefon Üreticilerine Kesecek

Bilindiği üzere teknoloji devi Google, geçtiğimiz günlerde Avrupa Komisyonu tarafından 5 milyar dolar gibi astronomik bir cezaya çarptırılmıştı. Cezaya sebep olarak Google’ın kendi uygulama paketlerini alternatif seçenek sunmadan üreticilere dayatması gösterilmişti. Haksız rekabet oluşturduğuna kanaat getirilen Google, Avrupa Komisyonu’ndan aldığı büyük ceza sonrası, acı bir reçete hazırladı.

Kısa bir süre önce uygulama geliştiricileri için yeni hizmet ve iyileştirmelerini duyuran Google, akıllı telefon üreticilerinin canını sıkacak bir karar aldı. Yaşanan bu durum sonrası Google lisans bedellerini ülkeye göre 40 $ seviyesine kadar çıkan yeni tarifeler belirledi. Bu durum beraberinde Avrupa’daki telefon fiyatlarının yükselmesine neden olacak. Yaşanan bu durumun yeni tartışmalar yaratabileceği ifade ediliyor.

Google’dan Acı Reçete

Google’dan Acı Reçete

Google’ın Avrupa Komisyonu’ndan aldığı rekor ceza sonrası, bu zararı karşılamak için çeşitli yollara başvurduğu ortaya çıktı. Buna göre şirket telefon üreticilerine kullanacakları uygulama paketlerini seçmesine imkan tanıyacak. Üreticiler isterlerse Google’ın kendi uygulamalarını yüklediği Android kurulumunu ya da alternatif uygulamaları müşterilerine sunacaklar.

Akıllı telefon üreticileri özel Android kurulumu yerine Chrome ve Google Play gibi ana uygulamaların bulunduğu Google Mobile Services paketini isterlerse bu hizmet ücretli olarak verilecek. Avrupa kıtasını üç farklı bölgeye ayıran Google, birbirinden farklı fiyat tarifeleri hazırlamış. Dolayısı ile Avrupa kıtasındaki Android temelli telefonların fiyatlarında gözle görülür bir artış yaşanacak.

Google’ın fiyat tarifelerinde en yüksek payı İsveç, Almanya, Norveç ve Hollanda gibi ülkeler almış. Bu grupta yer alan uygulama paketinin üst tavan ücreti 40$ olarak belirlenmiş. Diğer gruplarda ise 2.5$ gibi bir ücret belirlenmiş. Google’ın Avrupa’daki yeni ücretlendirme politikasının 1 Şubat 2019’dan itibaren faaliyete geçmesi bekleniyor.

Akıllı Telefon Ücretleri Artacak

Akıllı Telefon Ücretleri Artacak

Google’ın yeni bulduğu çözüm, üreticileri yine kendi uygulamalarını kurmaya zorluyor. Üreticiler elbette ilerleyen dönemde alternatif uygulamalara yönelecektir. Ancak buradan pay almaları epey zaman alacaktır.

Kendi isteği doğrultusunda özel Android kurulum paketini tercih eden üreticiler hem ücret ödemiyor hem de reklam gelirlerini almaya devam ediyor. Google’ın yeni tarifelerine bakıldığında akıllı telefon üreticilerinin yine ön yüklü Google uygulamaları ile devam edeceği görülüyor. Bu durum önümüzdeki günlerde yeni tartışmalar doğrurur mu bekleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum