Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Hisse Senetleri Zayıf Kazanç Raporları Nedeniyle Düştü

Avrupa piyasaları, yatırımcıların kazançlara ve FED'in faiz indirimine odaklanmaları nedeniyle bugünkü işlemlerde düşüşe geçti.
Avrupa Hisse Senetleri Zayıf Kazanç Raporları Nedeniyle Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupalı hisse senetleri, bugünkü işlemlerde zayıf kazanç raporları ve Amerikan Merkez Bankası’nın faiz indirimine odaklanmaları nedeniyle düşüş gözlendi. Pan Avrupa Stoxx 600 endeksi, erken işlemlerde yüzde 0,9 oranında gerilerken, otomotiv ve bankalar yüzde 1,6 oranında düştü.

Avrupa’da yiyecek ve içecek dışında tüm sektörler kırmızı bölgede seyrederken, zayıf kazanç raporları, FED kararı ve ticaret müzakereleri izleniyor.

Avrupa Piyasaları FED İzliyorABD merkez bankasının finansal krizden bu yana ilk kez çeyrek puanlık bir azalma yaparak borçlanma maliyetlerini düşürmesi bekleniyor. Aynı zamanda ABD’li ve Çinli müzakereciler, bugün bir araya gelecek ticaret müzakerelerine devam edecekler. Ancak bu hafta önemli bir adım atılmasına yönelik beklentiler düşük.

İngiliz sterlini, İngiltere’nin Avrupa Birliği’ni bir anlaşma yapmadan bırakma korkusuyla 28 ayın en düşük seviyesine indi. Başbakan Boris Johnson, mevcut ayrılık anlaşmasının sona erdiğini ve AB’nin yeniden pazarlık etmeyi kabul etmemesi halinde İngiltere’nin 31 Ekim’de bir anlaşma yapmadan ayrılacağına dikkat çekti.

GBP/USD paritesi, Brexit tarafındaki gelişmelerle güne düşüşle başladıktan sonra TSİ 08:30’da 1,2119 dolara kadar geriledi.

GBP/USD 28 Ayın En DüşüğüDünkü kapanışı 1,2218 dolardan yapan parite, yeni güne düşüşle başladıktan sonra İngiltere piyasaları açılışına doğru bir miktar yükseldi. 1,2119 dolara kadar geriledikten sonra bir miktar yükselen sterlin, dolar karşısında yüzde 0,49 oranında ekside 1,2158 dolardan işlem görmeye başladı.

Londra Menkul Kıymetler Borsası Grubu hisseleri, finansal veri şirketi Refinitiv’i satın almak için verdiği 27 milyar dolarlık teklifin ardından dünkü işlemlerde tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. İngiliz BP ise beklentileri aşan net kar açıklayarak hisselerinin yüzde 2,7 oranında yükselmesini sağladı.

Alman ilaç devi Bayer ise 2019 için görüşünü doğrularken, biraz daha az iyimser bir ton kullanarak hisselerinin düşmesine neden oldu.

Bayer Hisseleri DüştüBayer, faiz, amortisman, vergi öncesi kârı (FAVÖK) yüzde 25 artışla 2,9 milyar Euro’ya yükseldi. Şirket şimdi yabancı ot öldürücü Roundup ile bağlantılı 18.400 dava ile karşı karşıya. Tüm bu gelişmelerle birlikte Bayer hisseleri, sabah işlemlerinde yüzde 4,1 oranında düşüş kaydetti.

Alman havayolu şirketi Lufthansa, artan yakıt maliyetleri ve fiyat savaşları nedeniyle ikinci çeyrek gelirinin düştüğünü açıkladı. FAVÖK’ü bir önceki yıla göre 1 milyar Euro’dan 754 milyon Euro’ya geriledi. Hisse senetleri ise yüzde 5,3 oranında büyük bir kayıp gösterdi.

İngiliz enerji şirketi Centrica’nın hisseleri ise yılın ilk yarısı için 550 milyon sterlin net zarar açıklamasının ve ayarlanmış faaliyet karındaki yüzde 49’luk düşüşün ardından yüzde 13 oranında değer kaybetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu