Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Hisseleri Kötümser PMI Verilerinin Ardından Negatif Bölgeye Geçti

Avrupa hisseleri, Almanya, Fransa ve Euro Bölgesi'nden gelen kötümser imalat verilerinin ardından düşüşe geçti.
Avrupa Hisseleri Kötümser PMI Verilerinin Ardından Negatif Bölgeye Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa hisse senetleri, dünkü işlemlerde İngiltere’nin yeni başbakanının belirlenmesini beklerken yükselmişti. Bugün ise Almanya, Fransa ve Euro Bölgesi’ne ait imalat PMI verilerinin kötümser gelmesinin ardından negatif bölgeye geçiş yaptılar.

Yatırımcılar kazanç raporlarını sindirirken, hisseler Fransa ve Almanya’dan gelen hayal kırıklığı yaratan ekonomik verilerle düşüşe geçti.

Avrupa Ekonomik Veriler OlumsuzPan-Avrupa Stoxx 600 endeksi, öğleden sonraki işlemlerde yüzde 0,1 oranında düşüş kaydetti. Otomobil hisseleri ise yüzde 1,6 oranındaki artışla iyi bir performans kaydederken, temel kaynaklar hisseleri yüzde 1,7 oranında değer kaybettiler.

Piyasaların odak noktasını, Avrupa ve Amerikan merkez bankalarının gelecek hafta yapacakları para politikası açıklamaları oluşturuyor. AMB’den 10 baz puanlık bir indirim beklenirken, FED’in 25 baz puanlık faiz indirimine gideceği tahmin ediliyor.

Politika teşvik dalgası beklentisinin Uluslararası Para Fonu’nun en son düşüşünden küresel büyüme tahminlerine olan etkisini hafiflettiği görüldü.

IMF Küresel Büyüme Tahminini DüşürdüIMF dün yaptığı açıklamada, küresel ekonominin 2019 yılında yüzde 3,2 oranında genişlemesini bekliyor. Washington merkezli enstitü, ABD-Çin ticaret savaşı, Brexit ve sessiz enflasyon oranları ile ilgili sürekli kaygılarını dile getirdiği için bu önceki tahminlerinden yüzde 0,1 daha düşük.

İngiltere’de Boris Johnson’ın hükümeti kurma sürecine bugün başladı ve Theresa May resmen başbakanlık görevini bırakmış oldu. Yeni Muhafazakar Parti lideri, İngiltere’nin AB’yi 31 Ekim’e olan son tarihe kadar terk etmesi gerektiği konusunda ısrarcı davranıyor.

PMI verileri, Almanya’nın imalat sektöründeki durgunluğun, Temmuz ayında mal üreticisi performansının yedi yılın en düşük seviyesine gerilediğini gösterdi. Fransız işletme büyümesi ise beklenmedik bir şekilde yavaşladı. Euro, PMI verilerinin ardından iki ayın en düşük seviyesi olan 1,1127 dolara geriledi.

EUR/USD paritesi dünkü düşüş eğilimini bugün sürdürdü ve güne 1,1151 dolardan başladıktan sonra 1,1127 dolara kadar geriledi.

EUR/USD 1,1127 DolarParite, TSİ 10:30’dan sonra yükseliş eğilimi kaydederken, 1,1154 dolara kadar yükseldi. Dalgalı bir seyirle günü geçiren parite, TSİ 16:45 sularında 1,1152 dolardan alıcı bulmaya başladı.

Bugün ikinci çeyrek sonuçlarını açıklayan Deutsche Bank, 3,4 milyar Euro tutarındaki önemli stratejik dönüşüm masrafları nedeniyle beklenenden daha yüksek bir zarar açıkladı. 3,15 milyar Euro zarar açıklayan bankanın hisseleri, öğleden sonraki işlemlerde yüzde 2,8 oranında düşüş kaydetti.

Fransız otomobil üreticisi Peugeot, yeni modeller ve Opel-Vauxhall’ın entegrasyonunu zayıf piyasa satışlarından daha fazla telafi ettiği için ilk yarı karında keskin bir düşüş yaşadı. Grubun hisse fiyatları yüzde 1,9 oranında artış gösterdi.

Daimler ise ikinci çeyrekte faiz ve vergilerden önce 1,56 milyar Euro zarar açıkladıktan sonra, hisselerinde önce düşüş sonra %3,3 artış gözlendi.

Daimler 1,56 Milyar Euro ZararDaimler, dizel ile ilgili konular için yasal risklerden sonra maliyet kesintilerini artıracağını ve Takata hava yastıklarını değiştirmenin maliyetinin ikinci çeyrekte faiz ve vergilerden önce 1,56 milyar Euro zararı tetiklediğini belirtti.

ITV hisseleri ise İngiltere’nin en büyük havadan yayın yapan ticari kuruluşu Love Island’ın reklamcılık gelirinin ilk yarı için yüzde 5’e düşmesine yardımcı olduğu gerçeği ile Stoxx 600 endeksinin üstünde yüzde 7,2 artış kaydetti.

Ana Avrupa blue chip endeksi dışında Aston Martin hisseleri, İngiliz lüks otomobil üreticisinin İngiltere ve anakaradaki zayıflık karşısında bir uyarı vermesinden sonra yüzde 24 düşüş kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu