Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupalı Hisse Senetleri Thomas Cook’un Çöküşü ile Düşüşe Geçti

Avrupa hisse senedi piyasaları, taşımacılık şirketi Thomas Cook'un çöküşünün açıklanmasıyla birlikte düşüşe geçti.
Avrupalı Hisse Senetleri Thomas Cook’un Çöküşü ile Düşüşe Geçti
Son Güncelleme: 
Yorum

Yatırımcıların, dünyanın en tanınmış tur operatörlerinden birinin çöküşüne tepki göstermesiyle birlikte Avrupalı hisse senetleri, yeni haftaya düşüşle başladılar.

Pan-Avrupa Stoxx 600 endeksi, açılış zilinden kısa bir süre sonra yaklaşık yüzde 0,7 oranında düşüş gösterdi. Çoğu sektör ve büyük bölgeler negatif bölgelerde seyretti.

Bazı sektörler, sabahın erken işlemlerinde yapılan anlaşmalarda yüzde 1’in üzerinde işlem görürken, madencilik hisseleri kayıplara öncülük etti. Çelik üreticisi ArcelorMittal, referans seviyesinin altına düşerken, yüzde 5 civarında değer kaybetti.

Öte yandan seyahat ve eğlence hisseleri, bugünkü işlemlerde yüzde 0,4 oranında yukarıda işlem görüyor. İngiliz tur şirketi Thomas Cook, bu sabah erken saatlerde battığını duyururken, binlerce tatilciyi zor durumda bıraktı.

CEO Peter Fankhauser, grubun müşterileri ve çalışanlarından özür dileyerek, firmanın bir kurtarma paketini borç verenlerinden temin edememesinin derin pişmanlık meselesi olduğunu belirtti. Tur operatörünün başarısızlığı dünya çapında 22 bin işi riske attı.

Avrupa havayolları ve tur operatörü TUI ise sabah işlemleri sırasında referans değerinin üstünü gördü. Reuters, Thomas Cook’un batışının karı azaltan ve son yıllarda tatil fiyatlarına ağırlık veren kapasiteyi azaltabileceğini belirtti. TUI hisselerinde yüzde 8’den fazla artış gözlendi.

Ticaret Gelişmeleri de İzlendi

Ticaret Gelişmeleri de İzlendiABD-Çin ticaret müzakerelerindeki son gelişmelere pazar odağı büyük ölçüde uyum sağladı. İki ülke en son görüşmelerini üretken ve yapıcı olarak nitelendirdi. Ancak Wall Street’teki hisse senetleri, Pekin yetkililerinin Montana’daki ABD çiftliklerini ziyaret etmekten vazgeçip ülkeya yaptığı geziyi kısaltmasından sonra Cuma günü düşüş göstedi.

Avrupa’da İngiltere’nin muhalefet İşçi Partisi, hafta sonu düzenlenen yıllık parti konferansını başlattı. Reuters’e göre; partinin Pazartesi günü iki Brexit politikası arasında karar vermesi gerekiyor. Bunlardan birincisi ikinci bir referandum yapılarak AB’de kalma kampanyası, diğeri ise seçim sonrası nasıl bir pozisyon alınacağına karar verme.

Petrol piyasalarında ABD’nin İran’ı suçladığı bu ayın başlarında iki Suudi üretim tesisine yapılan saldırıların ardından Orta Doğu gerilimleri yükselmeye devam ederken, petrol fiyatları keskin bir şekilde yükseldi.

Pazar günü Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Washington’un savaştan kaçınmak istediğini, ancak caydırıcılık ve savunma için Körfez’e ilave birlik yerleştirdiğini söyledi.

Brent tipi ham petrol yüzde 0,8 oranında artıda 64,82 dolara yükselirken, ABD WTI ham petrolü yüzde 1 artışla 58,65 dolardan işlem gördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu