Yatırım yapmaya başla!

Tarihin Zenginliğini Yansıtan Avrupa’nın En Görkemli 10 Şatosu

Tarihin Zenginliğini Yansıtan Avrupa’nın En Görkemli 10 Şatosu

Dünyada en çok turist sirkülasyonun neden Avrupa’da olduğunu hiç düşündünüz mü? Aslında cevap gayet basit; kısa mesafede oldukça değişken iklimi, turizme bağlı kültürel yapısı ve kendine has üslubuyla milyonlarca turisti kendine aşık etmeyi başarmış bir coğrafyadır. Özellikle yakın geçmişe şekil veren Avrupa’nın yaşadığı süreç de diğer topraklara nazaran burada bulunan tarihi değere sahip mimari örneklerin korunarak günümüze kadar ulaşmasını sağlamıştır. Bu durum, her geçen yıl daha da yaygınlaşan tarihi turizmi Avrupa topraklarında popüler yapmaktadır.

Tarihi turizm denilince aklımıza ilk gelen yerler kuşku yok ki bir döneme damgasını vuran, her metrekaresiyle yaşanmışlıkların izlerini taşıyan kaleler, saraylar oluyor. Orta Çağ gibi kapalı bir dönemden geçen Avrupalılar, özellikle o dönemlerde bu yapılara oldukça önem vermişler. Zamanının siyasi kimliklerine barınak olan bu mekanlar, aynı zamanda birer güç sembolü ve lüks ifadesiydi. Hiçbir masraftan kaçınılmadan o günün teknolojisiyle yapılan şatoların çoğu da günümüze kadar sağ salim ulaşmayı başardı. Günümüzde de tarih sevdalıları bu güzide mekanları ziyaret edebilmek için birbirleriyle yarışıyorlar. Zira eğer bir İstanbul sakiniyseniz ne demek istediğimi zaten çok iyi anlamışsınızdır.

Bu yapıların çoğu günümüzde müze olarak işlev görüyor. Ama aralarında otel olma gibi farklı konseptle misafirlerini ağırlayanlar da var. Bence bir an unutun her şeyi ve çıkacağımız tarihi yolculukta bize eşlik edin. Hazır mısınız?

İşte karşınızda Avrupa’nın en görkemli şatoları:

10 Chateau de Chenonceau – Fransa

Chateau de Chenonceau - FransaAvrupa’da bulunan bazı etkileyici ve gizemli kaleler için hazır olduğunuzu umarak, listemize Chenonceau Şatosu ile başlıyoruz. İnsan zekasının bu güzide örneği Fransa’daki Cher Nehri üzerine inşa edilmiştir. Bu güzelliğin sahibi olan Chateau des Dames, “Kadınlar Şatosu” anlamına gelmektedir. İsminiyse birçok nüfuzlu kadına borçludur.

Bu etkileyici yapı, 1514 ve 1522 yılları arasında eski bir değirmen alanına inşa edilmiş olup; Gotik ve Rönesans başlangıcının güzel kombinasyonunu sunmaktadır. 1840 yılından bu yana Kadınlar Şatosu ya da Chenonceau Şatosu, Fransa Kültür Bakanlığı tarafından tarihi bir anıt olarak sınıflandırılmaktadır.

9 Neuschwanstein Şatosu – Almanya

Neuschwanstein Şatosu - AlmanyaŞimdi Fransa’da bulunan etkileyici şatoyu bir kenara bırakalım, çünkü yolculuğumuza Almanya’da bulunan Neuschwanstein ile devam ediyoruz. Ayrıca New Swanstone olarak da bilinen Neuschwanstein Şatosu, 19. yüzyılda Richard Wagner’e bağlığın bir göstergesi olarak inşa edilmiştir.

Bu güzel Alman şatosu, olağanüstü Romanesk mimarisi sunmakta ve Hohenschwangau köyünde bulunmaktadır. Kral Ludwig 1886 yılında öldükten sonra, Neuschwanstein Şatosu halka açılmıştır. O günden bu yana Neuschwanstein Şatosu’nun 61 milyondan fazla ziyaretçisi olmuştur.

8 Miramare Kalesi – İtalya

Miramare Kalesi – İtalyaListemize muhteşem bir kale olan Miramare Kalesi ya da Castello di Miramare ile devam ediyoruz. Bu inanılmaz kale İtalya’nın kuzeyine, Trieste yakınlarına inşa edilmiştir. 19. yüzyıl kalesi, Carl Junker tarafından Avusturya Arşidükü Ferdinand Maximilian ve Belçikalı Charlotte için tasarlanmıştır.

Castello di Miramare konumu gereği etkileyici bir uçurum manzarası ve çok sayıda tropikal bitki bulacağınız 54 dönümlük bir sahil parkına konuşlandırılmış. Miramare Kalesi’nin bütün mimarisine göz alıcı bir tarz hakimdir. Bu inanılmaz yapı şu anda müze olarak kullanılmaktadır. Eğer bu kaleyi ziyaret ederseniz, orijinal süslemeli mobilyaları da görebilmeniz mümkün.

7 Ashford Şatosu – İrlanda

Ashford Şatosu - İrlandaListemize Avrupa’nın diğer bir ucundaki güzellik olan İrlanda’daki Ashford Şatosu ile devam ediyoruz. Ashford Şatosu ilk olarak 1228 yılında ünlü Burke Hanesi (House of Burke) tarafından bir manastır olarak Cong yakınlarına inşa edilmiştir. Bu inanılmaz Ortaçağ şatosu, 1852 yılında Sir Benjamin Lee Guinness tarafından satın alınmıştır.

Son zamanlarda bu büyüleyici Ashford Şatosu’nun beş yıldızlı lüks bir otel halini aldığını görüyoruz. Bu konsepti onu, dünyanın önde gelen otelleri arasına yerleştirmiştir. Eğer asillik duygusunu sonuna kadar yaşamak istiyorsanız, Ashford Şatosu’nu bir an önce ziyaret etmelisiniz.

İrlanda’nın aşık olunası doğasını ve Avrupa’nın tarihi güzelliğini en güzel şekilde birleştiren bu oteli daha yakından incelemek için, Asilzadelere Layık Beş Yıldızlı Tarihi Otel: “Ashford Kalesi” isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

6 Prag Kalesi – Çek Cumhuriyeti

Prag Kalesi - Çek CumhuriyetiŞimdi muhteşem İrlanda şatosundan, Çek Cumhuriyeti’nin görkemli bir kalesi olan Prag Kalesi’ne geçiyoruz. Bu kale, Çek Cumhuriyeti Devlet Başkanı’nın resmi ve geçerli tesisidir. Hemen hemen 70 bin metrekarelik bir alanı işgal eden Prag Kalesi, Guinness Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın en büyük antik kalesidir.

Prag Kalesi; Bohemya kralları, Kutsal Roma imparatorları ve Çekoslovakya cumhurbaşkanları gibi birçok lider için güç göstergesi olmuştur ve halen daha olmaktadır. Ayrıca Prag Kalesi’nde Bohemya kraliyet mücevherlerinin bulunduğu gizli bir odanın varlığından da söz edilmektedir.

5 Peleş Kalesi – Romanya

Peleş Kalesi - RomanyaDoğu Avrupa’nın en güzel kalelerinden biri olan Yeni Rönesans Peleş Kalesi, güzelliği ile listemizde 5. sırada yer almaktadır. Romanya, Sinaia’da yer alan Peleş Kalesi, ziyaretçilerine inanılmaz bir deneyim sunmaktadır.
Peleş Kalesi, Romanya Kralı I Carol’un isteği üzerine mimar Johannes Schultz, Carol Benesch ve Karel Liman tarafından inşa edilmiştir. Mimarisi ile Almanya’daki Neuschwanstein Şatosu’na benzemekte ve Peleş bir saray olmasına rağmen, kale olarak anılmaktadır. Peleş Kalesi’nin inşası 1883 yılında tamamlanmıştır. Bu muhteşem tasarımın toplam masrafı, 1883 yılında 120 milyon dolar tutmuştur. Şu anda Peleş Kalesi, Romanya Kralı I Michael’a aittir.

4 Burg Hohenwerfen – Avusturya

Burg Hohenwerfen - AvusturyaAvrupa’nın görkemli kalelerine, Hohenwerfen Kalesi ya da diğer bir adıyla Burg Hohenwerfen ile devam ediyoruz. Bu inanılmaz kale Salzburg’un güneyinde, Salzach vadisi üzeride 40 kilometrelik alana konumlandırılmıştır.

Etrafı Berchtesgaden Alpleri ile çevrili olan Hohenwerfen Kalesi’nin uzunluğu 623 metredir. Bu kale, 1075 ve 1078 yılları arasında Salzburg Başpiskoposu Gebhard’ın isteği üzerine inşa edilmiştir. Burg Hohenwerfen, Call of Duty: Black Ops III video oyununda da zombie-mode haritasında yer almaktadır.

3 Pena Sarayı – Portekiz

Pena Sarayı - PortekizListemizin 3. sırasında Portekiz, Sintra’da bulunan Pena Sarayı yer almaktadır. Ayrıca Palacio Nacional de Pena olarak da bilinen Pena Sarayı, 19. yüzyıl Romantizm taraftarlarının ulusal bir anıtıdır. Bu büyüleyici yapı, genellikle hükümet tarafından resmi davetler için kullanılmıştır.

Palacio Nacional de Pena, Portekiz’in Yedi Harikası’ndan bir tanesidir ve UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır. Güzel Romantik tarzının yanı sıra; Yeni Gotik, Rönesans ve İslami mimar tarzlarını da yansıtmaktadır.

2 Vajdahunyad Kalesi – Macaristan

Vajdahunyad Kalesi - MacaristanYolculuğumuza Macaristan, Budapeşte’de yer alan Vajdahunyad Kalesi ile devam ediyoruz. Bu kale, 1896 yılında Millennial Sergisi için Ignac Alpar tarafından inşa edilmiştir. Büyüleyici Macar kalesi; Rönesans, Romanesk, Barok ve Gotik gibi birçok mimari örneği bünyesinde barındırmaktadır.

Başlangıçta ahşaptan ve mukavvadan yapılmasına rağmen Vajdahunyad Kalesi, 1904 ve 1908 yılları arasında tuğla ve taştan yeniden inşa edilmiştir. Günümüzde bu kale, Macar Tarım Müzesi olarak faaliyet göstermiş ve Avrupa’nın en büyün tarım müzesi unvanını elinde tutmuştur.

1 Edinburgh Kalesi – Birleşik Krallık

Edinburgh Kalesi - Birleşik KrallıkAvrupa’da eşi benzeri olmayan bir kale listemizin bir numarasında yer alıyor. İskoçya’nın simgelerinden biri haline gelen Edinburgh Kalesi görünümüyle gerçekten büyüleyici özelliklere sahip. Bu inanılmaz tarihi kale, tamamen Edinburgh kentinin hakimidir.

Son zamanlarda Edinburgh Kalesi, İskoçya’nın en çok ziyaret edilen turistik mekanı olmuştur ve her yıl bu kaleye 1 milyonun üzerinde ziyaretçi gelmektedir. Şimdilerde bu etkileyici yapı, İskoçya Hükümeti tarafından satın alınmıştır ve Historic Scotland adındaki seçkin bir firma tarafından işletilmektedir. Edinburgh Kalesi’ne inşa edilmiş en eski yapı St Margeret Şapelidir. Bu yapı 12. yüzyılda oluşturulmuştur. Büyüleyici Edinburgh Kalesi, şüphesiz dünyanın en güzel tarihi eserlerinden bir tanesidir ve her yıl birçok insan bu kaleyi ziyaret etmektedir.

Paratic Bonusu: Dolmabahçe Sarayı – Türkiye

Paratic Bonusu: Dolmabahçe Sarayı - Türkiye250 bin metrekarelik bir alana yayılmış, Kabataş’tan Beşiktaş’a doğru giden Dolmabahçe Caddesi üzerine konumlandırılmıştır. Türkiye’nin ve dünyanın en görkemli saraylarından biri olan Dolmabahçe Sarayı, Sultan I. Abdülmecit tarafından yaptırılmış olup Garabet Amira Balyan ve oğlu Nigoğos Balyan tarafından 1843 ve 1855 yılları arasında inşası tamamlanmıştır. Saray tam olarak 7 Haziran 1856 tarihinde açılmıştır. Yapıldığı dönem bu sarayın masrafları 5 milyon doların üzerine çıkmıştır.

Son olarak Gazi Mustafa Kemal Paşa tarafından kullanılmaya başlanan bu sarayın 71 numaralı odasında, Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938 yılında hayata gözlerini yummuştur. O tarihten bu yana Dolmabahçe Sarayı, Millet Meclisi İdare Amirliği’ne devredilmiş ve şu anda müze olarak halka hizmet vermektedir.

Hepsi masaldan fırlamışçasına güzel olan bu saraylar, bozulmamış mimarileri ile o dönemin ruhunu bizlere anlatmaktadır. Avrupa’nın en güzel sarayları, şatoları ve kaleleri, insanoğlunun yaratıcılığının ne kadar üst düzeyde olduğunun göstergesidir. Günümüzde bu sarayların eşi benzeri yoktur, benzerleri yapılmak istense bile o dönemin ruhunu ve yaşanmışlıklarını yansıtmaları mümkün olmayacaktır. Kusursuz güzelliğe sahip bu yapılardan hangileri sizleri büyülemeyi başardı? Sorumuzun cevabı ile düşünce ve yorumlarınızı da bizlerle paylaşırsanız, seviniriz…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum