Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Ülkeleri İngiltere’den Brexit’in Uzatılmasını İsteyen Bir Mektup Bekliyor

Ayrılık tarihi yaklaştıkça Brexit konusundaki belirsizlikler artıyor. Avrupa ülkeleri şimdi İngiltere'den tarihin ertelenmesine yönelik bir mektup bekliyor.
Avrupa Ülkeleri İngiltere’den Brexit’in Uzatılmasını İsteyen Bir Mektup Bekliyor
Yorum

Brexit’i ertelemenin Avrupa Birliği için en büyük kumar olduğu yorumları yapılmıştı. Şimdi ise Avrupa ülkeleri, İngiltere Başbakanı Theresa May’den bugün bir mektup bekliyor ve ülkenin bloktan ayrılmasını geciktirmek istiyor. Brüksel’de bulunan bir İngiliz yetkisi tarafından yapılan açıklamadan, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’a yazılan mektubun konseye sunulacağı bilgisi alındı.

May’in mektubu, Brüksel’de devlet başkanlarının zirve için Perşembe günü toplanmasından önce bekleniyor.

AB, May'in Mektubunu BekliyorMektubun gönderilmesiyle birlikte 27 lider, Brexit sürecinin uzatılıp uzatılmayacağını tartışacaklar. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker yaptığı açıklamasında, “May Brexit’in uzatılmasını istiyorsa AB zirvesine net planlar getirmesi gerekiyor,” dedi. Ancak İngiltere’nin 29 Mart’ta AB’yi terk etmesinin olası olduğunu da söylerine ekledi.

Juncker, Deutschlandfunk radyosunda ise Brexit anlaşmasıyla ilgili yeniden müzakere yapılmadığını yinelemişti. Juncker, “Brexit’e gelince Tanrı’nın elindeyiz. Fakat Tanrı’nın bile sabrının bir sınırı var,” ifadeleriyle dikkat çekmişti.

AB’nin 27 ülkesi, bloktan çıkışın yasal sürecini gösteren 50. Madde’de gecikme için güvenilir bir gerekçeye ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Erteleme için Güvenilir Bir Gerekçe LazımSüreci uzatmak için iyi bir neden olmadan, 27 ülke İngiltere’ye daha fazla zaman vermek için karşılıklı görüşmeler yapması gerekiyor. Fransa Avrupa İşleri Bakanı Nathalie Loiseau, “Yeni bir şeye ihtiyacımız var, çünkü aynı çıkmazda kalmak için ertelemeyse bu çıkmazdan nasıl çıkacağız,” ifadelerini kullandı.

AB ülkeleri, Brexit’i ertelemek için güçlü bir neden bulamazlarsa anlaşma yapılmadan çıkış olasılığı artmaya başlayacak. Loiseau, bu senaryonun ne kadar gerçek olduğu sorusuna ise “Çok iyi olabilir, bizim istediğimiz şey değil. İngiltere tarafından yapılacak bir seçim, anlaşmaya hayır dediler ve iyi bir anlaşmaya hayır dediler, bu seçeneklerden birinde fikirlerini değiştirmek zorundalar,” dedi.

CNBC’nin görüntülediği bir iç AB notunda ise May’in uzatma kararının Yunanistan kurtarma programından bu yana en önemli an olacağı belirtildi.

Yunanistan'dan Sonra En Önemli Anİngiliz basınında yer alan iddialara göre; May 12 aylık bir erteleme talep edecek. Brexit anlaşmasının üçüncü kez oylanmasına Avam Kamarası Başkanı John Bercow engel olurken, içerikte herhangi bir değişiklik yapılmadığını öne sürmüştü. May’in anlaşmalı ayrılık süreci bu şekilde tıkanırken, Avrupa ülkeleri İngiltere’den gelecek mektubu beklemeye başladılar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu