Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Borsaları İtalya ve İspanya’da Vakaların Hız Kesmesiyle Yükseldi

İtalya ve İspanya’da yeni vaka bildiriminin son günlerde azalması Avrupa piyasalarında hisse senetlerine alım getirdi.
Avrupa Borsaları İtalya ve İspanya’da Vakaların Hız Kesmesiyle Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Covid-19 salgını ilk olarak Çin’de ortaya çıksa da özellikle Mart ayının ortalarında İtalya ve İspanya salgının merkezi haline geldi. Ancak sonrasında Amerika 639 bin vaka ile dünyada en fazla pozitif vakaya sahip ülke olarak ilk sıraya yerleşti.

İtalya’da haftalardır karantina uygulamasının sürdüğünü biliyoruz. Alınan tedbirler ve getirilen katı kurallar yavaş yavaş pozitif etkisini gösterirken vaka sayısının artışında da azalma kaydedildi.

Yine benzer durum İspanya’da görülürken genel olarak Avrupa ülkelerinde COVID-19 salgınının yayılma hızının görece kontrol altına alındığına dair iyimserlik borsalara alım getirdi.

Güncel verilere göre İtalya’da koronavirüs nedeniyle toplam can kaybı 21.645’e yükseldi.
İtalya Koronavirüs Vaka Sayısı
Kaynak: Worldometer

Ülkede toplam vaka sayısı 165.155 olarak rapor edildi. İlk olarak Şubat ayının ortasında başlayan salgının Mart ortalarında pik yaptığını ancak Nisan ayının ikinci haftası itibarıyla düşüşe geçtiğini görmekteyiz. Bu durum sevindirici bir gelişme olsa da salgının etkileri tamamen ortadan kalkıncaya kadar bir süre daha tedbir amacıyla kısıtlamaların devam edeceği biliniyor.

Bu arada Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen İtalya’nın salgından en fazla etkilenen ülkelerden biri olduğunu ancak ihtiyaç duyduğu zaman yanında hiç kimsenin bulunmadığını söyledi. Bir nevi itiraf niteliğinde olan bu sözleri Avrupa Birliği’nin aslında İtalya’ya gereken yardımı yapmadığının göstergesi oldu.

Bu anlamda Avrupa adına İtalya’dan özür dilediğini belirten Başkan Leyen, tıbbi malzeme konusunda ihtiyaç duyan her ülkeye yardım etmeye devam ettiklerini sözlerine ekledi.

180 bin 659 vaka ve 18 bin 812 can kaybının olduğu İspanya’da da vaka sayısı bu hafta boyunca düşüş eğilimi gösterdi. Ancak dün yeniden artış olduğu kaydedildi.

İspanya Vaka Sayısı
Kaynak: Worldometer

Bu arada İspanya tıpkı İngiltere gibi İsrail’den solunum cihazı istemişti. İspanya’nın ithalat yasağı gelmeden önce İsrail’den talep ettiği 30 solunum cihazının halen gelmediği belirtildi.

Avrupa piyasaları bölgede vaka sayısındaki artışın hız kesmesiyle toparlandı.

Avrupa Borsaları YükselişteHer iki ülkede de hayatın yavaş yavaş normale dönmesi finans piyasalarına da olumlu yansıdı. Dün Avrupa borsaları petrol fiyatlarındaki sert düşüşün etkisiyle kayba yönelmişti. Enerji sektörü şirketlerine gelen satışlar, genel olarak endekslerin de düşüşe geçmesine sebep olmuştu.

Perşembe günkü duruma baktığımızda karşımızda daha olumlu bir tablo görüyoruz. STOXX 600 Endeksi beş gündür devam eden yükselişine dün ara verdikten sonra, bugün yeniden yönünü yukarı çevirdi. Endeks TSİ 13:16’da %0,76 artıda 325,50 puandan işlem görüyor.

Dün Uluslararası Enerji Ajansı küresel petrol talebinde rekor düzeyde düşüş beklediğini açıkladı. Bunun ardından ham petrol 19 dolara gerilerken, enerji sektörleri öncülüğünde hem yurt içi hem de Avrupa’da borsalarda sert düşüşler gözlenmişti.

Ancak Avrupa’da vaka sayısının artışının hız kesmesiyle Perşembe günkü işlemlerin daha pozitif olduğunu görmekteyiz. Aşağıdaki grafikten de görüldüğü gibi Stoxx Europe 600 Endeksi, bugün açılışla birlikte kendine bir çıkış noktası edindi.

Stoxx Europe 600 Endeksi
Kaynak: İnvesting

Londra Menkul Kıymetler Borsası’nın FTSE Endeksi şu dakikalarda %0,25 artıda 5.611,86 puandan, Madrid Borsası’nın IBEX 35 Endeksi %0,20 artıda 6.853,50 puandan, Fransa’nın CAC 40 Endeksi %0,52 artıda 4.378,51 puandan ve Almanya’nın en önemli hisse senedi endeksi olan DAX ise %0,83 artıda 10.364,30 puandan işlem görüyor.

Analistler söz konusu toparlanmada hava yolu şirketlerine gelen alımların etkisi olduğunu belirtiyor. Pacific ınvestment Management Co. küresel kredi CIO’su Mark Kiesel, piyasada çok fazla belirsizliğin olduğunu ve henüz tehlikenin atlatılmadığı söyledi.

AxiCorp pazarlamacısı Stephen Innes ise benzer açıklamalarda bulunarak şu şekilde konuştu:

Stephen Innes AçıklamasıAlmanya Başbakanı Angela Merkel, pandemi nedeniyle uyguladıkları kısıtlamaları yavaş yavaş gevşetmeyi planladıklarını açıkladı. Ülkede sosyale mesafe kuralları 3 Mayıs’a kadar devam edecek. Ancak önümüzdeki haftadan itibaren bazı işyerlerinin açılabileceğinin sinyalleri verildi.

ABD Başkanı Donald Trump ise ülkesinde koronavirüs pandemisinde zirvenin görüldüğünü söyledi. Trump ekonominin yeniden açılmasını değerlendirirken, uzmanlar daha kötü verilerin sürpriz yaratmaması konusunda uyarıda bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu