Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Birliği’nin Kripto Düzenlemesini Uzmanlar Değerlendirdi

Uzmanlar AB bünyesinde yürürlüğe girecek düzenlemeyi iyisiyle kötüsüyle masaya yatırdı. Detaylar haberde...
Avrupa Birliği’nin Kripto Düzenlemesini Uzmanlar Değerlendirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto paralar dünyanın pek çok yerinde düzenleyicilerin incelemesine tutuluyor. Bu kapsamda önümüzdeki süreçte Avrupa Birliği bünyesinde de regülasyonların devreye girmesi bekleniyor.

Avrupa Birliği ülkeleri, kripto varlık hizmet sağlayıcılarının faaliyet göstermesi için Kripto Varlıklardaki Piyasalar (MiCa) çerçevesi adı verilen yasa üzerinde anlaştılar.

Düzenleme Olumlu Karşılandı

Uzmanlar bu yasanın olumlu ve olumsuz etkilerini değerlendirdi. Düzenlemeyle ilgili olumlu ve olumsuz pek çok fikir ortaya atıldı. Ticaret teknolojisi firması Modulus’un CEO’su Richard Gardner’a göre, düzenleme ne beklendiği konusunda hizmet sağlayıcılar için daha net bir resim sunuyor.

Gardner açıklamasında, düzenleyici çerçevenin tüm oyunculara hitap etmese de, sektörün ne beklediğinin anlaşılması gerektiğini ifade etti.

Gardner, bunun dijital varlık düşüşünü sona erdirebileceğini ve endüstrinin genişlemesi için bir yol getirebileceğini de sözlerine ekledi. Yürütme, yasaların kötüye kullanım ve manipülasyona karşı korunmak için oluşturulduğuna inanıyor.

GCM Yatırım Banner

Kötü Niyetli Oyuncular Ayıklanabilir

Konuyla ilgili yorum yapan ödeme altyapısı firması Mercuryo’nun CEO’su Petr Kozyakov da düzenlemeden memnuniyetini dile getirdi ve doğru yönde atılmış bir adım olduğunu ifade etti. Kozyakov düzenleme ile kötü oyuncuların ayıklayabileceğini kaydetti.

Yetkili halihazırda kripto para benimsemesini korumaya, kötü aktörleri ayıklamaya ve daha fazla kişinin sektöre girmesi için genel bir düzenleme isteği olduğunun altını çizdi. Yeni gelişmenin sektörün potansiyelini açığa çıkarabileceğini ve ana akım benimsemeye doğru itebileceğini de sözlerine ekledi.

Olumsuz Düşünenler de Var

AB düzenlemesindeki yeni gelişmenin bölge içinde olumlu etkiler yaratmayacağını düşünenler de var.

Kripto cüzdan firması Ledger’ın Küresel Politika Başkanı Seth Hertlein, AB’nin Web2’de kaybettiği pazar payını Web3’teki gelişmelerle yeniden kazanma fırsatını kaçırdığını belirtti. Hertlein kuralların Avrupalıların temel haklarını ihlal edeceğini düşünüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.