Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Birliği’nden Ukrayna ve Moldova’nın Üyeliğine Yeşil Işık

Ukrayna'nın AB adaylığı, Avrupa jeopolitik yapısında önemli bir değişimin habercisi durumunda. Detaylar haberde...
Avrupa Birliği’nden Ukrayna ve Moldova’nın Üyeliğine Yeşil Işık
Son Güncelleme: 

Avrupa Birliği tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna ve komşusu Moldova’nın bloğa katılmaya aday olmaları için onay verildiği bildirildi. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen bir basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Ukraynalılar Avrupa perspektifi için ölmeye hazır. Avrupa rüyasını bizimle yaşamalarını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir ülkenin AB’ye üyeliği uzun yıllar alacak bir süreç olurken, Ukrayna’nın bunu aylar içerisinde gerçekleştirebileceği belirtiliyor. Ukrayna, Rus birliklerinin Şubat ayında sınırını geçmesinden dört gün sonra AB’ye katılmak için başvurdu.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, “Bu, AB üyelik yolunda zaferimizi kesinlikle daha da yakınlaştıracak ilk adım. Ukraynalıların cesareti sayesinde, Avrupa yeni bir özgürlük tarihi yaratabilir ve sonunda Doğu Avrupa’da AB ile Rusya arasındaki gri bölgeyi kaldırabilir.” açıklamasında bulundu.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ana sebebi olarak, Batı’nın NATO askeri ittifakı aracılığıyla doğuya doğru genişlemesini durdurmaktı.  Finlandiya ve İsveç’i NATO’ya katılmaya ikna eden AB, Soğuk Savaş’tan sonra potansiyel olarak en iddialı genişlemesini başlatmaya başladı.

Putin’den Ilımlı Yaklaşım

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bu konuya dair açıklamasında, “Buna karşı değiliz. Bu bir askeri blok değil. Ekonomik birliğe katılmak her ülkenin hakkıdır.” ifadelerini kullandı. AB ülkelerinin liderlerinin üyelik adaylığı kararını önümüzdeki hafta yapılacak bir zirvede onaylamaları bekleniyor.

MANŞET HABER
Ekonomide Devasa Büyüme! Üçüncü Çeyrek Beklentileri Aştı

Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu, süreci güçlü bir destek sinyali olarak nitelendirdi ve hükümetinin süreç üzerinde sıkı çalışmaya kararlı olduğunu söyledi. Adaylık başvurusu kabul edilirse Ukrayna yüzölçümü olarak AB’nin en büyük ve en kalabalık beşinci ülkesi olacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu