Yatırım yapmaya başla!

Avrupa Birliği Ülkeleri Türkiye’ye Uydu: Yaz Saati Uygulaması Devamlı Hale Geldi

AB komisyonu tarafından geçtiğimiz günlerde düzenlenen anketin sonucunu gözeterek, sürekli yaz saati uygulamasını kararlaştırdı. İşte detaylar…
Avrupa Birliği Ülkeleri Türkiye’ye Uydu: Yaz Saati Uygulaması Devamlı Hale Geldi

Bilindiği üzere 2 yıl önce Türkiye aldığı karar ile yaz saati uygulamasını sürekli hale getirmişti. Uygulamanın hayata geçmesiyle beraber, kimi insanlar doğru olduğunu savunurken, bir grup vatandaş ise sabah gün ışığından yararlanamadıkları sebebiyle çeşitli eleştiriler getirmişti.

Ancak hükümet uygulamadan geri adım atmadı ve sabit yaz saati uygulaması gelinen gün itibari ile devam ediyor. Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde de 1981 yılında yapılan düzenleme ile her yıl Ekim ayının son Pazar günü kış saati uygulamasına geçiliyor ve Mart ayını son Pazar günü yine yaz saati uygulamasına geçiliyordu. Ancak alınan son karar ile AB üyesi ülkelerde, bu yıldan itibaren kış saati uygulanmayacak.

AB’de Yapılan Anket Belirleyici Oldu

AB’de Yapılan Anket Belirleyici Oldu

Avrupa Birliği Komisyonu geçtiğimiz günlerde vatandaşların yaz saati uygulaması hakkındaki görüşlerini almak için bir anket düzenledi. Yaklaşık 4.6 milyon kişinin katıldığı ankette katılımcıların %84’ü kış saati uygulamasının sona ermesi gerektiğini ve sürekli yaz saati uygulanması gerektiğini belirttiler.

Ankete katılan vatandaşlar, hayır demelerine sebep olarak, akşam saatlerinde Güneş ışığından daha fazla yararlanmak istediklerini ve bu durumun trafik kazalarını önleyeceği ayrıca enerji tasarrufu sağlayacağını belirttiler.

AB Komisyonu Başkanı Kararı Açıkladı

AB Komisyonu Başkanı Kararı Açıkladı

Avrua Birliği Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yaz saatiyle ilgili tartışmaların uzun süredir devam ettiğini belirtti. Konuyla ilgili yapılan ankete dikkat çeken Juncker, %84’lük kitlenin yok sayılamayacağını belirterek, “Vatandaşlarımız bunu istiyorsa, bizim de yapmamız gerekir.” diyerek alınan karara herkesin saygı duyması gerektiğini ifade etti.

Türkiye’nin ardından AB ülkelerinin de yaz saati uygulamasında devamlılık sağlaması, uyumluluk açısından sevindirici bir gelişme. Yaz saati uygulamasını sürekli olarak uygulayan diğer ülkeler arasında, Rusya, Beyaz Rusya ve İzlanda gibi ülkelerin yer aldığı biliniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum