Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Birliği Trump-Ruhani Görüşmesini Memnuniyetle Destekliyor!

ABD Başkanı Trump'ın İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüşeceğini söylemesinin ardından bu karar AB tarafından destek buldu.
Avrupa Birliği Trump-Ruhani Görüşmesini Memnuniyetle Destekliyor!
Yorum

Geçtiğimiz haftaya damga vuran G7 Zirvesi’nin tamamlanmasından sonra düzenlediği basın toplantısında konuşan ABD Başkanı Donald Trump, doğru koşulların oluşması kaydıyla İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüşme sağlayabileceğine dair bir mesaj vermişti.

İran için olumlu düşüncelere sahip olduğunu dile getiren Trump, ülkenin kötü davranışlarını sürdürmesi halinde çok daha şiddetli bir güç ile karşı karşıya kalacağı konusunda bir uyarıda bulunmuştu. ABD ve İran’ın bir görüşme gerçekleştirmesiyle ilgili Avrupa Birliği’nden (AB) bir açıklama geldi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, iki ülkenin görüşmesinden yana olduğunu belirten bir açıklamayla, AB’nin diyalog ve diplomasi yönündeki her türlü gelişmeyi destekleyeceğini söyledi.

İki Ülke GörüşmeliFinlandiya’nın başkenti Helsinki’de gayriresmi AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’dan sonra basına açıklamalar yapan Mogherini, Biarritz’de yapılan G7 Zirveleri’ndeki açıklamaların bir diyaloğa işaret ettiğini ve AB’nin bundan memnuniyet duyduğunu belirtti.

Buna AB tarafından destek verileceğini belirten Mogherini, Trump’ın Ruhani ile “doğru koşullarda” bir araya gelme isteğine oldukça sıcak bakıyor. Diğer taraftan katıldığı toplantıda Fransız, Alman ve İngiliz bakanlarla İran nükleer anlaşmasının devam ettirilmesine dair görüştüklerini belirten Mogherini, G7’nin ardından bu duruma nasıl katkı sağlayacakları konusunda fikir alışverişi yapıldığını açıkladı.

Mogherini üç farklı ülkenin bakanıyla yaptığı görüşmede İran nükleer anlaşmasının korunması ile tam anlamıyla yürütülmesi için faaliyetlerin sürdürülmesi konusunda uzlaştıklarına işaret etti. Bu konuda sadece üç ülke ile değil, Rusya ve Çin ile de müzakerelerin sürdüğünü bildirdi.

İran hükümeti ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya’nın yanı sıra AB arasında 3 yıllık müzakerelerin ardından 2015 yılının Temmuz ayında bir anlaşmaya gidilmişti.

İran Hükümeti ile BM Üyeleri Anlaşmaya Gitmişti“Kapsamlı Ortak Eylem Planı” (JCPOA) olarak bilinen söz konusu bu anlaşmadan ABD’nin çekilme kararı ve İran’a yaptırımlarını yeniden aktifleştireceğini açıklamasından sonra İran nükleer anlaşması küresel anlamda en büyük problemlerden biri olmuştu.

Diğer taraftan G7’ye ev sahipliği yapan Fransa’nın Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, zirveden önce yaptığı açıklamalarda İran’ın bir nükleer silaha sahip olmasının kendileri üzerinde bir etki yaratacağını söylemiş ve G7’de bu tarz sorunların ele alınacağını bildirmişti.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise Trump ve Ruhani’nin görüşmesine oldukça karşı çıkmış ve şu an olması gereken tek şeyin nükleer anlaşma olduğunu söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu