Yatırım yapmaya başla!

Avrupa Birliği İnternet Kullanımını Değiştirecek Tartışmalı Telif Hakkı Reformlarını Onayladı

Avrupa Birliği, hem teknoloji devlerinin hem de Avrupalıların eleştirdiği tartışmalı telif hakkı yasasını kabul etti. Detaylar aşağıda;
Avrupa Birliği İnternet Kullanımını Değiştirecek Tartışmalı Telif Hakkı Reformlarını Onayladı

Avrupa Birliği, Google ve Facebook gibi teknoloji devlerinin iş modelleri için geniş kapsamlı sonuçlara yol açabilecek tartışmalı telif hakkı mevzuatı ile ilgili ilk anlaşmayı onayladı. Buna göre Avrupa Parlamentosu üyeleri Telif Hakkı Direktifi’ni 348 oyla kabul etti.

Yasa, AB’nin telif hakkıyla ilgili kurallarını, çalışmaları yaygın olarak internette kullanılan sanatçılara ve yayıncılara yardımcı olmak için 21. yüzyıla getirmeyi amaçlıyordu ancak binlerce kişi kuralların online sansür anlamına geleceğini ve haberleşme özgürlüğünü kısıtlayacağını savunarak eleştiriyordu. Yine de yeni telif hakkı direktifinin ilk metni Salı günü Strazburg’da Avrupa Parlamentosu milletvekilleri tarafından onaylandı.

Bununla birlikte yasanın, farklı AB bakanlarını portföylerine göre bir araya getiren kurum olan Avrupa Konseyi’ndeki bakanlar tarafından da onaylanması gerektiği belirtildi.

Avrupa Birliği Tartışmalı Telif Hakkı Reformları İlk Onay Verdi 2016 yılından bu yana yapım aşamasında olan planlanmış reformlar, uzun süredir tartışma konusuydu. Reuters de bugünkü oylamanın ardından Google’ın, Salı günü onaylanan sürümün orijinal yasaya kıyasla geliştirilmiş olduğunu söylediğini ancak yine de yasal belirsizliğe yol açacağını ve yaratıcı sektörlere zarar vereceğini savunduğunu yazdı. Ayrıca yasanın bir bölümünün internet kullanıcılarının “internet meme” ve telif hakkı korumalı materyal içeren başka içerikleri paylaşmalarını engelleyen ön filtreleme sistemlerinin uygulanmasına neden olabileceği kaydediliyordu.

Telif hakkı revizyonunun başka bir kısmı ise Google gibi haber toplama servislerinin, makalelerini yayınlamak için yayıncılarla ticari lisanslar hakkında görüşmesini gerektiriyordu.

Avrupa Birliği Tartışmalı Telif Hakkı Yasası Tartışmalar Devam Ediyor Teknoloji tarafında, internet öncüsü Tim Berners-Lee ve Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales’in de aralarında bulunduğu Google ve bir dizi yüksek profilli figür, yeni AB telif hakkı yönergesine karşı çıktı. Medya tarafında is ünlü sanatçı Paul McCartney ve Debbie Harry gibi isimler telif hakkı yasasının lehinde konuştu. Öte yandan Avrupa Parlamentosu, yeni direktifin yükleme işleminin ticari olmayan bir şekilde yapıldığı Wikipedia gibi online ansiklopedilerin ya da GitHub gibi açık kaynaklı yazılım platformlarının otomatik olarak hariç tutulacağını belirtti.

Girişim platformlarının da yerleşmiş olanlara kıyasla daha hafif yükümlülüklere tabi tutulacağı aktarıldı. İnternet yanlısı özgürlük savunucuları ise yeni yasanın internet meme’lerden müzik ve film alıntılarına varana kadar her şeyi sansürleyeceğini iddia etmeye devam ediyor. Kanunun destekçileri ise yaratıcı endüstrideki insanların ve şirketlerin fikri mülkiyetlerinin online platformlarda paylaşılması yüzünden gelir kaybı yaşadıkları konusunda diretiyor. Avukatlar ise yasayla ilgili teknoloji şirketlerinin bu yükümlülüklere nasıl uyması gerektiği konusundaki belirsizlikten yakınıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum