Yatırım yapmaya başla!

Avrupa Birliği Sosyal Medya Şirketlerinden Şeffaflık Raporu Talep Ediyor

Avrupa Birliği, Facebook, Twitter ve Google’dan şeffaflık mücadelesine dair aylık rapor talep ediyor.
Avrupa Birliği Sosyal Medya Şirketlerinden Şeffaflık Raporu Talep Ediyor

Günümüzde bilgi ve haber paylaşımında sosyal medyanın önemli rol oynadığını söyleyebiliriz. Facebook, Twitter, YouTube, Instagram ve Google aramaları insanların bir konu hakkında doğru bilgiye ulaşmak adına ilk seçenekleri haline geldi. Ancak bu platformlar anlık olarak milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor ve dolayısıyla asılsız bilgilere rastlamak mümkün olmakta. Dijital mecralar sahte ve yanıltıcı bilgi paylaşımının önüne geçmek adına epeydir mücadele ediyor.

Avrupa Birliği ise sosyal medya şirketlerinden bu mücadeleden daha fazlasını yapmalarını istiyor. AB yöneticilerinden gelen açıklamalar sosyal platformların sahte paylaşımlara karşı mücadele konusunda daha şeffaf olmalarını talep ediyor. Söz konusu şirketlerden aylık şeffaflık raporu isteniyor.

AB Aylık Rapor İstiyor

AB Aylık Rapor İstiyor

AB dış politika sorumlusu Josep Borell ve Avrupa Komisyonu değerler ve şeffaflıktan sorumlu başkan yardımcısı Vera Jourova, sosyal medya şirketlerinin dezenformasyona karşı mücadelede kendilerine daha fazla şeffaf olunması gerektiğini söylediler. Yetkililer Google, Facebook ve Twitter’ın kendilerine durumla ilgili aylık şeffaflık raporu vermesi gerektiğini belirtiyor.

Yetkililer Rusya ve Çin’in Avrupa’daki siyaseti olumsuz etkilemeye yönelik hamlelerinin bu kararda pay sahibi olduğu belirtiliyor. Özellikle son dönemde koronavirüs ile alakalı çok sayıda yanlış bilginin ortada dolaşması da bu duyarlılığı artırdı. Jourova açıklamasında, “Yanlış bilgi sadece demokrasilerimizin sağlığına zarar vermekle kalmıyor. Aynı zamanda yurttaşlarımızın da sağlığına zarar veriyor” ifadelerine yer verdi.

Avrupa Birliği, COVID-19 ile mücadele kapsamında yapılan mücadele hakkında sosyal medya şirketlerinden bilgilendirme istiyor. AB daha önce de yalan haberle mücadele kapsamında gönüllülük esasına bağlı giriş başlatmıştı. Facebook, Twitter, Google, Mozilla gibi şirketler bu girişimde yer almıştı. Son olarak Çin’in yükselen sosyal medya ağı TikTok bu girişime katıldı. Avrupa Birliği’nden gelen bu talebini sosyal medya şirketlerinin nasıl karşılayacağı merak ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum