Yatırım yapmaya başla!

Avrupa Birliği’nden Sanal Paralara Katı Kurallar Geliyor

Avrupa Birliği, sanal paralarla ilgili merak edilen yorumunu yaptı. Bir süredir merak edilen detaylar haberimizde;
Avrupa Birliği’nden Sanal Paralara Katı Kurallar Geliyor

Cuma günü, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Devlet ve Hükümet Başkanları Konseyi‘nde sanal paralarla ilgili tartışılan yönergenin sonuçları kısmen açıklandı. Buna göre bitcoin dahil olmak üzere sanal para birimlerinin kullanıldığı çevrimiçi döviz platformlarına yeni kurallar getirilmesine karar verildi. Terör ve para aklamanın önüne geçebilmek için bu yolun seçildiği belirtildi.

Alınan karar doğrultusunda, daha önce platformlarda sanal para birimi kullanan anonim kullanıcıların yönergenin uygulamaya girmesiyle kimlikleri açığa çıkacak.

AB Komisyonu Bitcoin Yönergesi Kararı

Avrupa Birliği’nin yönetici kolu olan Avrupa Komisyonu’nun 2015 – 2016 yıllarında Brüksel ve Paris’te gerçekleşen terör saldırılarının, bitcoin ve diğer kripto para birimleri kullanılarak finanse edilmesi sebebiyle bu yönerge üzerinde çalıştığı biliniyor.

Sunulan yönergeyle ilgili olarak AB Adalet Komiseri Vera Jourova, “bugün onaylanan karar, para aklama ve terör finanse etmeyi engelleyecek bir şeffaflık getirecek,” dedi.

Vera Jourova Kararı Açıkladı

Avrupa Birliği’nin daha önce Cennet ve Panama Belgeleri’nin sızdırılması sonrasında, para aklama ve vergi kaçırma konularında harekete geçeceği biliniyordu. AB’nin 2015 yılında harekete geçirdiği Dördüncü Para Aklama Önleme Yönergesi, Cuma günü sunulan yönerge hakkında görüştü.

Toplantılar sonrasında yönergenin 18 ay içerisinde AB üye eyaletleri tarafından onaylanmasına ve ulusal yasalarda yer almasına karar verildi.

Kurallar 18 Ay İçerisinde Onaylanacak

Sanal paralarla ilgili diğer bir gelişme ise Güney Kore ile Kuzey Kore arasında yaşandı. Güney Kore, dünyanın en önemli sanal para borsalarının hacklenmesi olayının arkasında Kuzey Kore’nin olabileceğini öne sürüyor.

Güney Kore İstihbarat Servisi, Bithumb Borsası ile ilgili bazı kanıtlara sahip olduğunu dile getirdi.

Güney Kore Bithumb İddiaları

Yonhap ajansının haberine göre; Güney Kore Ulusal İstihbarat Servisi (NIS), Kuzey Koreli Bithumb Borsası’na kayıtlı yaklaşık 30 bin kişinin kişisel bilgilerinin çalınması olayına karıştığına dair kanıtları olduğunu belirtti.

NIS; Bithumb’ın Haziran’da, bir başka sanal para borsası olan Coinis‘in ise Eylül ayında hacklendiğini açıkladı.

Güney Kore İstihbaratı Kanıtlara Sahip Olduğunu Söyledi

İki olayda da 2014 yılında hafızalara kazınan olaylar arasında yer alan Sony’e yönelik hackleme olayının arkasında olmakla suçlanan Kuzey Kore bağlantılı Lazarus Grubu‘nun daha önce kullandığı kodun aynısını kullandığını doğruladığından da bahsetti. Konunun daha kapsamlı soruşturulması için ilgili makamlara iletildiği bildiriliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum