Yatırım yapmaya başla!

Avrupa Birliği Mobil Cihazlar için Tek Tip Kablo Zorunluluğu Getiriyor

Avrupa Birliği’nden Apple’ın Lightning portu için olumsuz haber geldi.
Avrupa Birliği Mobil Cihazlar için Tek Tip Kablo Zorunluluğu Getiriyor

Günümüzde akıllı telefonlar ve tabletler milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Üreticiler kullanım amaçlarına yönelik olarak ürünlerinde farklı özelliklere yer veriyor. Son yıllarda bu cihazların kablo bağlantısı için ağırlıklı olarak USB-C portunun tercih edildiğine tanık oluyoruz. Yeni nesil Android telefonların büyük bölümünde bu portun kullanıldığını söyleyebiliriz. Cupertino merkezli teknoloji şirketi Apple ise uzun yıllardır iPhone ve iPad modellerinde Lightning adını verdiği kabloları tercih ediyor.

Avrupa Birliği’nden son dönemde gelen haberler, üye ülkelerin tek tip kabloya ait telefonların piyasada yer verme isteğine yönelik olmuştu. Söylentiler doğru çıktı ve parlamento mobil cihazlar için tek tip kablo kullanımını gerekli kılan kararı resmi olarak aldı. Bu karar sonrası Apple’ın nasıl bir yol izleyeceği merak konusu. Geçtiğimiz günlerde teknoloji devi USB-C konusunda Avrupa Birliği’nden farklı düşündüğünü belirten açıklamalarda bulunmuştu.

AB’den Type-C Kararı

AB’den Type-C Kararı

Gelişen teknoloji cihazların şarj ve bağlantı tiplerinde de yeni gelişmelerin önünü açıyor. Mobil cihazlarda ağırlıklı olarak USB-C, Lightning ve micro USB teknolojilerinin kullanıldığı biliniyor. Uzmanlar kablo çeşitliliğinin bu denli fazla olması nedeniyle uzun vadede atık oluşacağına dikkat çekiyor. Avrupa Birliği bu durumun önüne geçmek adına kendi bünyesinde yeni bir karar aldı. Parlamentodan çıkan karara göre tek tip kablo kullanılacak. Bu karar 582 kabul ve 40 red oyu ile kesinleşmiş oldu.

Şarj kabloların tek tip olması halinde cihaz değiştirilse bile eski kabloların kullanılmaya devam edilebileceği belirtiliyor. Dolayısıyla oluşması muhtemel bir kirliliğin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Bundan sonraki süreç Temmuz ayına kadar Avrupa Komisyonu tarafından yeni bir kanun taslağı hazırlaması şeklinde ilerleyecek. Açıklamada ayrıca kablo ve adaptör atıklarının azaltılması için bir dizi çalışma yürütüldüğüne yer verildi.

Bunun için kablosuz şarj sistemleri için de verimlilik konusunda yeni arayışların olacağı belirtiliyor. AB kullanılacak olan tek tip kabloyu net olarak açıklamadı ancak bunu USB-C olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Kararın bu şekilde olması halinde Apple’ın iPhone ve iPad modellerinde değişiklikler yapması gerekecek. Kuşkusuz bu değişim şirkete yeni bir maliyet çıkaracaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum