Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa Birliği Kripto Firmalarına Sıkı Denetim Talep Ediyor

AB, kara para aklama ile mücadele kapsamında, kripto şirketlerinin daha fazla denetlenmesi gerektiğini bildiriyor. Ayrıntılar haberde...
Avrupa Birliği Kripto Firmalarına Sıkı Denetim Talep Ediyor
Yorum

Avrupa Birliği liderleri kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadele etmek için kripto firmalarının sıkı bir şekilde denetlenmesi gerektiğini düşünüyor.

Bloomberg’de yer alan bir rapora göre bazı AB üye ülkeleri, kara para aklama karşıtı (AML) gözlemcisi gözetimini kripto para birimi şirketlerine yönlendirmeyi planlıyor. İsmini vermek istemeyen bir AB diplomatı, grubun Almanya tarafından yönetildiğini ve İspanya, Avusturya ve İtalya’yı içerdiğini söyledi.

Diplomat, “AB gözlemcisinin bankalar, finans kurumları ve kripto varlık hizmet sağlayıcıları arasındaki en riskli sınır ötesi varlıkları kapsamasını istiyor” diye konuştu.

AML otoritesinin kurulması, Avrupa Komisyonu tarafından geçtiğimiz yılın Temmuz ayında önerilmişti. Kurum 27 üye ülke üzerinden doğrudan AML denetimini üstlenecek.

Komisyon, AML otoritesinin 2024’te faaliyete geçmesini bekliyor. Avrupa Birliği bir süredir kripto para piyasasına yönelik kısıtlayıcı planları ile gündeme geliyor. Kısa zaman önce gündeme gelen bir habere göre AB, 2025 yılına kadar Bitcoin’i ve kripto paraları yasaklamayı hedefliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%