Yatırım yapmaya başla!

Ekonomik Daralmanın Teyit Edildiği AB ile DAX, CAC 40 ve FTSE 100’e Bakış

Avrupa Bölgesinde İngiltere ve İtalya problemleri, ekonomik daralma ve belirsiz borsa endeksleri. Ayrıntılar şöyle;
Ekonomik Daralmanın Teyit Edildiği AB ile DAX, CAC 40 ve FTSE 100’e Bakış

Avro bölgesinde yaşanan yavaşlama, Eylül ayına kadar üç ay içinde şüphelenilenden daha geniş gözlemlendi. Güncel verilere göre tarım, inşaat ve bir dizi hizmet sektöründe ciddi değişimler mevcut.

Avrupa Birliği istatistik bürosu, Euro Bölgesi‘nin üçüncü çeyrek büyüme tahminini Cuma günü%0.7’den %0.6’ya düşürdü ve aynı dönemde ABD ekonomisini %3.5’ büyüttü (öngörü). 

Avrupa Bölgesi’nin 2013 yılının başından bu yana en zayıf çeyreği oldu. Ticaret, ulaşım, konaklama ve gıda hizmetleri genelinde olduğu gibi tarımsal üretimdeki düşüş ve inşaat yavaşladı. Ekonomik segmentin  içinde pozitif duruş sergileyen tek sektör gayrimenkul oldu.

Öngörülere Zıt Sonuçlar Gelebilir

Beklentilere Karşı Reel Veriler Zıt Gelirse Plan DeğişebilirRakamların, son çeyrekte AB ekonomisine ne olduğuyla ilgili geleneksel anlayışa meydan okuyabileceği ifade ediliyor. Ekonomistler ve politika yapıcılar tarafından geniş çapta paylaşılan bu anlayış, otomobil endüstrisini yavaşlamanın nedeni olarak gördü.

Politika yapıcıların, üçüncü çeyrek performansında panik yapmadığı, büyük ölçüde bir tersine çevirilmesi kolay yorumlanan bir tablonun olduğu ifade edildi. Aralık ayında tahvil alım programını sona erdirme niyetinde oldukları belirtildi. 2011 yılından bu yana ilk kez önemli faiz oranlarının yükseltilme yolunda ilk adımın attıldığı ifadesi dikkat çekti.

Diğer taraftan ekonomistlere göre Merkez Bankası, önümüzdeki yılın ilk yarısında büyümenin yavaşlaması durumunda gelebilecek ilk faiz artırımını geciktirebilir.

Eurostat’ın güncellediği rakamlara göre 2018’in sona ermesiyle birlikte, otomobil üretiminin dalgalanmasında yavaş yavaş yükselişin gözlemlenebileceği yorumlanıyor.

İstatistik ajansı üçüncü çeyrekte stoklarda büyük bir artış kaydederken bunu, büyük olasılıkla yeni üretimlerin fabrika araç parklarında birikmeye başladığı kaynaklı gözlemledi. Bu stokların eritilmesi mevcut ve gelecekteki üretimi olumsuz etkileyebileceği belirtildi.

Güncel Veriler Daralmayı Teyit Etti

Açıklanan Güncel Veriler Ekonomik Daralmayı Teyit EttiGüncellenen rakamlar Avro Bölgesi’nin en büyük ekonomilerinin (Almanya ve İtalya) çeyrek boyunca daraldığını teyit etti. Her ikisi ülke de büyük otomobil endüstrilerine sahip ve aralarında Euro Bölgesi ekonomisinin% 45’ini oluşturuyor.

Avro Bölgesi’nin en parlak yıldızı, zayıf üye olan ve büyümesi çeyrek boyunca iki kattan fazla gerçekleşen Yunanistan oldu.

Son dönemdeki anketler, dördüncü çeyrekte toparlanmanın ılımlı olabileceğini ve avro bölgesi ekonomisinin 2018’in üzerinde önemli ölçüde yavaşlayacağını gösteriyor. Ekonomistler, önümüzdeki aylarda büyüme tahminlerinin düşük tutulacağı yeni öngörüleri bu ay yayınlayacaklar.

Büyümeyi yavaşlatabilecek gelişmelerde, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden sorunlu ayrılma ihtimali. İtalyan hükümeti ile AB’nin eski bütçe planları üzerinde görüşmelerin uzun süre devam etme gündemi ve bir dizi ticaret anlaşmazlığındaki belirsiz seyir kaynak görülebilir.

Avrupa Borsa Endekslerinde Son Görünüm

Aralık Ayının İlk Haftasında Borsa Grafikleri Alman DAX‘ı haftayı %0.21 değer kaybı ile 10.788,09 puandan kapattı. Endekste 30 bileşenden 11 tanesi değer kaybı, gösterirken 18 tanesi değer kazandı ve 1 şirket hareketlerini iade ederek değişimsiz kapanış gerçekleştirdi.

En fazla değer kaybeden hisse olan Fresenius Se; %17.10 aşağı yönde hareket ederek 39,145 €/P’den fiyatlandı. Endeksin en fazla değer kazananı ise geçtiğimiz günlerde en fazla kayıp veren şirket olan Wirecard AG oldu (%2.78-133,100 €/P).

Fransa CAC 40 endeksinde %0.68 oranında primlenme görülürken hafta 4.813,13 puandan kaydedildi. Endekste 14 şirket aşağı yönde grafik çizerken 26 şirket değer kazandı. AXA değer kaybının baş çekeri olurken (-%1.26), Bouygues yukarı yönde grafiği en yoğun hisse oldu (%3.84). Aralık vade endeks kontratı ise %0.30 değerlenerek 4.786,5 seviyesinde kaydedildi.

İngiltereli FTSE 100 Fransız CAC 40’a özenerek %0.68 primlendi ve 4.813,13 puan ile Aralık ayının ilk işlem haftasını sonlandırdı. İşlem gören 97 bileşenden 30 tanesi değer kaybetti ve 66 tanesi primlendi. 1 şirket ise değişimsiz olarak son işlem gününü tamamladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum