Yatırım yapmaya başla!

Avrupa Birliği Dijital Uygulamalara Yönelik Yeni Düzenleme Hazırlığında

Avrupa Birliği ülkeleri önümüzdeki günlerde Dijital Servis Yasası adı altında yeni bir düzenlemeye geçiş yapabilir.
Avrupa Birliği Dijital Uygulamalara Yönelik Yeni Düzenleme Hazırlığında

Teknolojinin gelişmesi ile beraber hayatımızda pek çok ürün ve dijital servis yer almaya başladı. Özellikle akıllı telefonların hayatımıza girmesi sonrası hızlı bir değişimin içerisine girdik. Hemen herkes tarafından kullanılan akıllı telefonlar için geliştirilen mobil uygulamalar milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Uygulamaların bu denli yaygınlaşması belirli düzenlemelerin yapılmasını gerekli kılıyor.

Avrupa Birliği bünyesinde daha önce çeşitli soruşturmalar ve düzenlemeler gündeme gelmişti. Gelen haberler AB’nin önümüzdeki süreçte yeni bir düzenlemenin hazırlığı içerisinde olduğunu gösteriyor. Dijital Servis Yasası olarak adlandırılan düzenleme ile kullanıcıların mobil uygulamalar üzerinde daha fazla söz sahibi olması amaçlanıyor. Düzenleme üye ülkeleri kapsayacak ve telefonlarda gelen ön yüklü uygulamalara yönelik olacak.

AB’de Yeni Düzenleme Hazırlığı

AB’de Yeni Düzenleme Hazırlığı

Bilindiği üzere akıllı telefon üreticileri yaptıkları anlaşmalar ve iş birlikleri kapsamında cihazlarında pek çok uygulamayı ön yüklü olarak kullanıcılarına sunuyor. Avrupa Birliği önümüzdeki dönemde Dijital Servis Yasası adı altında bir düzenleme ile kullanıcıların bu uygulamalar üzerinde daha fazla söz sahibi olmasını sağlamayı amaçlıyor. Mevcut düzenlemede bu uygulamalar silinemiyor. Bu da telefonunda depolama alanı sıkıntısı çeken kullanıcıların canını sıkan bir durum.

AB kullanıcıların bu gibi uygulamaları silmesine imkan sağlayan bir düzenleme yapacak. Düzenleme ile Apple ve Google gibi şirketlerin kullanıcılardan topladıkları verileri sadece reklam servislerinde kullanmasının garanti edilmesi isteniyor. Bu verilerin başka ticari ortaklar ile kullanılması engellenmiş olacak.

Aynı zamanda iOS ve Android mağazalarındaki iş ortaklarının da gelen verilerden yararlanması kısıtlanmış olacak. Google’dan bu konuyla ilgili paylaşılan bir yazıda, “Sorun veri hareketliliğinin veya veri erişiminin kolaylaştırılması gerekip gerekmediği değil, ürün kalitesinden veya yenilik teşviklerinden ödün vermeden bunların faydalarına nasıl ulaşılacağıdır” ifadelerine yer verdi. İlerleyen günlerde AB’den konuya yönelik somut adımların atılması bekleniyor.

Kurum geçtiğimiz günlerde iPhone’larda bulunan NFC özelliğine dair düzenleme yapılacağı haberleri ile gündeme gelmişti. NFC’nin Apple Pay haricinde kullanılmasını isteyen Avrupa Parlamentosu’ndan, “Finansal hizmet sunan teknoloji şirketlerinin daha fazla denetim görmesi gerekiyor. Her ne kadar yeni kurallar gecikmiş olsa da hem şirketler hem de son kullanıcılar için yararlı olabilecek kararlar almayı hedefliyoruz.” açıklaması gelmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum