Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Birliği Büyük Kripto Yatırımcılarını Yakından Denetleyecek

Avrupa Birliği’nin menkul kıymet düzenleyicisi, kripto para dünyasına daha yakından bakmaya hazırlanıyor.
Avrupa Birliği Büyük Kripto Yatırımcılarını Yakından Denetleyecek
HABER GİRİŞ

Kripto paraların kullanım alanı genişlemeye devam ederken, düzenleyiciler piyasayı daha yakından denetlemek istiyor. Avrupa Birliği’nin bir süredir bu alana yönelik çalışmalar yürüttüğü biliniyor.

Son olarak bloğun menkul kıymet düzenleyicisi, sektörü düzenlemek için kripto işlemlerini daha yakından incelemeye hazırlanıyor. Kripto varlık firmaları 27 ülke bloğundaki ulusal düzenleyiciler tarafından lisanslanırken, Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA) daha büyük oyuncuları izleyecek.

ESMA, spot alım satımlar ve türevler de dahil olmak üzere kripto işlemleriyle ilgili alım satım verilerinin tedarikçilerine bildirimde bulundu.

Bitcoin gibi kripto para birimlerinin temelini oluşturan blok zinciri veya dağıtılmış defter teknolojisinden gelen işlemleri bu incelemenin dışında tutulacak.

ESMA duyurusunda, “Kapsam, kripto piyasası ortamının adil bir temsilini sağlamak için tüm büyük borsaları ve kripto varlıklarını içermelidir” ifadelerine yer verdi.

GCM Yatırım Banner

Düzenleyiciler, piyasalardaki suistimalleri tespit etmek, bir işlemin her iki tarafında kimin olduğunu bulmak ve düzenli piyasaları baltalayabilecek riskli pozisyon birikimlerini aramak için işlem verilerini kullanıyor.

Gönderilen yazıda, “Verilerin günlük sıklıkta mevcut olmalı. Borsalar ve ticaret çiftleri arasındaki likiditenin görülebileceği sipariş defterlerine erişimi içermelidir” ifadelerine yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın