Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Birliği Bankalarını Gelecek Yıl Likidite Kontrolleri Bekliyor

Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA) gelecek yıl blok içerisindeki bankaların yoğun bir incelemeye tutulacağını bildirdi. Detaylar şöyle...
Avrupa Birliği Bankalarını Gelecek Yıl Likidite Kontrolleri Bekliyor
YAYINLANMA ZAMANI

Avrupa Birliği bankalarının büyük bir krizden merkez bankası parasını çekmek zorunda kalmadan kurtulma planları, bloğun bankacılık gözlemcisi tarafından önümüzdeki yıl yoğun bir incelemeye tabi tutulacak. Kararın bu yıl ABD ve İsviçre’deki son bankacılık krizleri sonrasında alındığı kaydedildi.

Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA), ulusal düzenleyicilerin bankaların çöküşten sonra likidite bulma varsayımlarını test edip etmediğini, ortaya çıkan çok önemli bir unsur olan mevduat çekmenin potansiyel hızı ışığında kontrol etmeye gelecek yıl başlayacağını söyledi.

Likiditenin hızla daralması, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Silicon Valley Bank’ın iflas etmesiyle vurgulandı ve şimdiden küresel bankacılık düzenleyicilerini, bankaların likidite gereksinimlerini günlük olarak gözden geçirmeye sevk etti.

Likidite, bir bankanın varlıklarını satmak zorunda kalmadan günlük operasyonlarını finanse etmek için hazır bir alıcıyla hazır bulunan nakit veya kısa vadeli borç anlamına gelir.

EBA, 27 üyeli AB’deki düzenleyicilerin, bankaların vergi mükelleflerini kurtarma paketlerinden kaçınmak için küresel mali krizden sonra getirilen çözüm kurallarını nasıl uyguladığına bakan ilk raporunun bulgularını yayınladı.

GCM Yatırım Banner

Çözüm, bir bankanın sorunsuz bir şekilde kapatılması, mevduatların ödeme gücüne sahip bir borç verene devredilmesi veya bankanın piyasada kalabilmesi için yapılandırılarak bir toparlanma sağlanması gibi süreçleri içeriyor.

EBA raporunda, “Kurumların çözümlemede likiditeyi desteklemek için önerdiği stratejiler ve eylemler sınırlı kaldı. ve çoğunlukla merkez bankası harekete geçti” ifadelerini kullandı.

Açıklamada likidite için özel piyasalardan yararlanmanın, çözümden çıkan stresli bir banka için yeterli teminat olmadan merkez bankası likiditesini elde etmenin bile zor olabileceği bilgisi yer aldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.