Yatırım yapmaya başla!

Avrupa Birliği Verdiği Karar ile Apple’ı 15 Milyar Dolar Cezadan Kurtardı

Apple’a geçtiğimiz yıllarda verilen 15 milyar dolarlık ceza, yapılan itiraz sonrası Avrupa Birliği tarafından kaldırıldı.
Avrupa Birliği Verdiği Karar ile Apple’ı 15 Milyar Dolar Cezadan Kurtardı

ABD’li teknoloji devi Apple dünyanı en büyük şirketlerinden biri konumunda ve çok geniş bir kitleye hizmet sağlıyor. Temeli 1976 yılına dayanan şirket geçmişten bu yana büyük bir değişim yaşadı. Bu denli büyük şirketler belirli zamanlarda soruşturmalar geçirebiliyor ve yüksek para cezaları ile karşı kalabiliyor. Teknoloji devi 2003 ila 2014 yılları arasında AB Komisyonu tarafından rekor bir cezaya çaptırılmıştı.

Görülen mahkemede Apple’ın İrlanda’dan vergi için yasa dışı destek aldığına karar verilmişti. 11 yıllık süre boyunca bu faaliyetlerde bulunduğu belirtilen Apple, 15 milyar dolarlık rekor bir ceza ile karşı karşıya kalmıştı. Teknoloji devi bu cezaya itiraz etti. Avrupa Birliği tarafından yapılan değerlendirme sonucu bu cezadan geri adım atıldı.

AB’den Apple’a Sevindirici Haber

AB’den Apple’a Sevindirici Haber

Avrupa Birliği tarafından verilen karar sonrası Apple hukuki süreci devam ettiriyordu. Şirketin vergi konusunda İrlanda’da haksız kazanç elde ettiğine karar verilmişti. Apple komisyondan çıkan bu karar sonrası konuyu Avrupa Birliği Genel Mahkemesine taşıdı. 3 yıl boyunca süren mahkeme sonrası komisyonun vermiş olduğu kararın yeterli kanıtlara dayanmadığı sebep gösterildi ve cezanın kaldırılması kararlaştırıldı. Böylece Apple 15 milyar dolar ceza ödemekten kurtulmuş oldu.

Verilen karar sonrası Apple’dan konuyla ilgil yapılan açıklamada “Bu dava ne kadar vergi ödeyeceğimiz değil, nerede ödemek zorunda olduğumuzla ilgiliydi. Vergi ödemelerinin toplumda oynadığı önemli rolü bildiğimiz için dünyanın en büyük vergi mükellefi olmaktan gurur duyuyoruz” ifadelerine yer verildi.

Karara İtiraz Edilebilir

Karara İtiraz Edilebilir

Rekabetten sorumlu Avrupa Komiseri Margrethe Vestager 2016 yılında yaptığı açıklamasında üye ülkelerin şirketlere vergi avantajı sağlayamacağını ve bunun AB devlet yardımı kurallarına aykırı olduğunu söylemişti.

İrlanda’dan elde edilen avantajlar sayesinde Apple’ın uzun yıllar diğer şirketlere oranla daha düşük vergi ödediğini belirten Verstager, bunun haksız rekabet oluşturduğunu belirtmişti. Apple CEO’su Tim Cook ise o dönem verilen karar sonrası ‘siyasi saçmalık’ ifadesini kullanmıştı.

Verilen karar sonrası Avrupa Komisyonu’nun itiraz etme hakkı bulunuyor. Verstager, AB olarak tutumlarında bir değişiklik olmadığını ve verilen kararın inceleneceğini söyledi. AB karara 2 ay 10 gün içerisinde itiraz edebilir.

İrlanda Maliye Bakanlığı ise verilen karardan memnun olduğunu belirterek,“İrlanda, Apple’a özel bir muamele uygulanmadığı konusunda daima açık davrandı. Apple’a daima doğru oranla ve kuralların gerektirdiği çerçevede vergilendirme uygulandı.” açıklamasını yaptı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum