Yatırım yapmaya başla!

Avrupa Birliği Akıllı Telefon Bataryalarına Yönelik Yeni Düzenleme Hazırlığında

Avrupa Birliği geçtiğimiz günlerde aldığı USB-C kararının ardından şimdi de telefonların bataryalarına yönelik bir düzenleme hazırlığında.
Avrupa Birliği Akıllı Telefon Bataryalarına Yönelik Yeni Düzenleme Hazırlığında

Akıllı telefon teknolojileri geçmişten günümüzde hızlı bir değişim geçiriyor. Sektörün önde gelen üreticileri kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmak adına en iyi akıllı telefon modellerini geliştirmek için çalışıyor. Örneğin yeni nesil Android modellerinin büyük bölümü USB-C bağlantı tipini kullanıyor. Apple ise iPhone modellerinde Lightning portunu kullanmaya devam ediyor. AB geçtiğimiz günlerde mobil cihazlar için tek tip kablo zorunluluğu kararı ile gündeme gelmişti.

Bu karar sonrası Apple’ın iPhone modelleri için ne yapacağı halen merak konusu. Bilindiği üzere yeni nesil akıllı telefon modellerinde batarya değişimi oldukça zorlaştı. Eskiden kullanıcılar telefonun arka kapağını açarak batarya değişimini kendisi gerçekleştirirken, artık bu işlem profesyonel ellerde yani teknik servislerde yapılabiliyor. Gelen son haber Avrupa Birliği’nin bu konuyla ilgili yeni bir düzenleme hazırlığında olduğunu ortaya koydu.

AB’den Batarya Düzenlemesi

AB’den Batarya Düzenlemesi

Basında yer alan haberlere göre Avrupa Birliği’nin akıllı telefonlara yönelik batarya değişimini daha kolay bir hale getirecek düzenleme hazırlığında olduğu belirtiliyor. Düzenlemenin başlıca amaçları arasında kullanıcıların telefonlarını daha uzun süre kullanması ve dolayısıyla daha az elektronik atık ortaya çıkması yer alıyor. Söz konusu teklifin önümüzdeki ay içerisinde Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans tarafından oylamaya sunulması bekleniyor.

Düzenlemeye göre Avrupa Birliği akıllı telefon üreticilerinden, değiştirilebilir pil zorunluluğu talep etmek yerine bu cihazların pillerinin daha kolay çıkarılmasını talep edecek. Yeni nesil akıllı telefon modellerinde bataryalar kuvvetli yapıştırıcılar ile sabitleniyor. Bu da pillerin sökülmesini oldukça zor bir hale getiriyor. İlerleyen günlerde tablet, kablosuz kulaklık gibi farklı ürünler için de çeşitli düzenlemelerin geleceği belirtiliyor.

Birliğin önümüzdeki dönemde ürünlerin daha etkin bir şekilde geri dönüştürülmesi için ambalajlarda mikroplastik sınırlaması getireceği de iddia ediliyor. Son yıllarda elektronik atık miktarındaki artış ve çevresel kirlilik sonrası yapılan bu düzenlemelerin gereklilik olduğuna dikkat çekiliyor. AB tarafından planlanan yeni düzenlemelerin akıllı telefon üreticileri tarafından nasıl karşılık bulacağı ise şu an için bilinmiyor

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum