Yatırım yapmaya başla!

Avrupa Birliği Ülkeleri 5G Çalışmalarına Hız Veriyor

Reuters, AB ülkelerinin 5G yatırımlarına hız vereceğini yazdı.
Avrupa Birliği Ülkeleri 5G Çalışmalarına Hız Veriyor

Teknolojinin gelişmesi ile beraber hayatımıza giren uygulamaların kullanım deneyiminde önemli ilerlemeler kaydediliyor. Bu ilerlemelerin yaşanması adına internet altyapılarının gelişimi büyük önem arz ediyor. 2019 yılı internet sektörü için 5Gnin konuşulduğu bir dönem oluyor. Başta Huawei olmak üzere pek çok şirket yaptığı yatırımlar ile 5G’ye yönelik hamlelerde bulunmaya başladı. Bugün itibariyle 5G’nin dünya genelinde oldukça kısıtlı bir alanda kullanıldığını söyleyebiliriz.

Yeni internet altyapısında ilerlemenin en çok kaydedildiği ülkeler arasında Çin, Güney Kore ve İngiltere’yi gösterebiliriz. Önümüzdeki yıldan itibaren ülkemizde de olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde 5G’nin yaygınlaşması planlanıyor. Avrupa Birliği ülkeleri ise bu sürecin daha hızlı bir şekilde ilerlemesini istiyor. Bununla beraber güvenlik konusunda da hassas olan AB, “Üye ülkeler bu ağların ve yeni servislerin siber güvenliğe yeterince özen gösterdiğinden emin olmalı”. düşüncesine sahip.

AB, 5G’de Atağa Kalkıyor

AB, 5G’de Atağa Kalkıyor

Reuters’ta yer alan habere göre Avrupa Birliği ülkeleri 5G’nin güvenli bir şekilde yayılmasını amaçlıyor. Bununla birlikte sürecin daha hızı ilerlemesi isteniyor. Ancak bu iki kriterin bir arada olması kolay bir durum değil. Ülkeler 5G’nin uygulanma pazarı için dünyanın lideri olmaları gerektiğini düşünüyor. Teknolojinin yaygınlaşmasının hızlanması güvenlik anlamında çeşitli sorunları beraberinde getirebilir.

AB ülkelerinden net bir açıklama gelmese de 5G konusunda Huawei ve Çinli şirketlere karşı bir mesafe söz konusu. Bilindiği üzere Huawei, Çin hükümeti lehine casusluk suçlamaları ile uzun süredir karşı karşıya. Bu durum AB ülkelerini de huzursuz etmiş görünüyor. Uzmanlar AB’nin teknolojik bağımsızlığı için gerekli ürünlerin öne çıkarılmasını ve siber güvenliğin ön planda tutulması gerektiğini belirtiyor.

Teknolojinin Yayılması Zaman Alacak

Teknolojinin Yayılması Zaman Alacak

AB’nin 5G altyapısına yönelik olarak güvenliği ön planda tutması şüphesiz teknolojinin yayılmasını yavaşlatacaktır. Birliğin şu an ki dönemine başkanlık yapan Finlandiya, bu konuya yönelik çalışmaları titizlikle yürütüyor. Önümüzdeki günlerde AB ülkelerin 5G için bir araya gelmesi ve sahip olunan riskleri masaya yatırılması bekleniyor.

Ülkeler Huawei gibi tedarik sağlayacak ülkelerin bu konuda büyük rol oynayacağının farkında . Milyonlarca insanın yararlanacağı 5G altyapısında herhangi bir güvenlik açığı ortaya çıkmaması adına gerekli çalışmaların yapılacağı belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum