Yatırım yapmaya başla!

Avrupa Bankaları için Asıl Tehdit Türkiye Değil, İtalya!

Avrupa bankaları, Türk lirasındaki düşüş sonrasında Türkiye ile ilgili endişelenseler de sektörün asıl dikkat etmesi gereken yerin İtalya olduğu bildirildi.
Avrupa Bankaları için Asıl Tehdit Türkiye Değil, İtalya!

Türk lirasındaki hızlı değer kaybı ve ABD ile yaşanan gerilim sonrasında Avrupalı bankacılar, Türkiye ile ilgili endişeli oldukları yönünde yorum yapmışlardı. Bu noktada; ABN AMRO’da sabit gelir stratejisti olan Tom Kinmonth CNBC’ye verdiği demeçte; Avrupa bankalarının en büyük sorununun Türkiye değil İtalya olduğunu söyledi.

Avrupa Merkez Bankası’nın Cuma günü Türkiye’de devam etmekte olan döviz krizinin kıtanın bankaları için sıkıntı yaratabileceği şeklindeki yorumlarına ithafen konuşan uzman, Avrupa bankacılık sektörünün Türkiye’den değil İtalya’dan endişelenmesi gerektiğini belirtti.

ABN Amro’nun sabit gelir stratejisti Tom Kinmonth, Avrupa’nın bankacılık sektörü için asıl sorunun Türkiye değil İtalya olduğunu dile getirdi.

Avrupa Bankaları için Türkiye Değil İtalya Tehdit! Avrupa bankalarının Türkiye’den ziyade İtalya’ya ve önümüzdeki aylarda bu ülkede yaşanacaklara odaklanması gerektiğini belirten strateji uzman düşüncesini; “önümüzdeki 3 ay içindeki İtalya’daki sorunlar, önümüzdeki 3 ila 5 yıl boyunca tüm Avrupa bankacılık öyküsünü dikte edecek” diyerek açıkladı.

Söz konusu haberde, İtalya’nın Avrupa Birliği’nin üçüncü büyük ekonomisi olduğu ve ülkenin yeni koalisyon hükümetinin halihazırda gelecek yılın bütçesi üzerinde çalıştığı bildirildi.

Stratejisti Tom Kinmonth Yorum İlaveten, İtalya’nın mali planının kamu harcamalarını artırmaya yönelik sözlerini takiben Avrupalı yetkililer ve daha da önemlisi piyasa oyuncuları tarafından titizlikle inceleneceği bilgilerine yer verildi. Yatırımcıların emeklilik ve devlet ödeneklerindeki artışla ilgili dikkatli olduğu keza İtalya’nın yeteri kadar yüksek kamu borcu olduğu kaydedildi.

Euro bölgesindeki ikinci en büyük kamu borcuna sahip olan İtalya’nın gayri safi yurtiçi hasılasının % 130’u kadar olduğu aktarıldı.

Avrupa Bankaları Türkiye ile Değil italya ile İlgili Endişelenmeli Aysun BayhanPiyasa oyuncularının Ekim ayından itibaren gelecek bütçeyi onaylamamaları durumunda, İtalya için borçlanma maliyetlerinin yükseleceği ve bunun da komşu Avrupa ülkelerini etkileyebileceği ifade edildi. Aynı zamanda bunun İtalyan borcunu elinde tutan Avrupa bankaları için sorun yaratabileceği bildirildi. Kinmonth, bütçenin dışında Avrupa bankaları için sorun yaratabilecek başka olaylar olduğunu da söyledi.

Burada derecelendirme kuruluşlarının önümüzdeki haftalarda İtalya ile ilgili görüşlerini güncelleyecek oldukları söylendi. Öte yandan; Roma’daki siyaseti çevreleyen belirsizliğin de kötü bir faktör olacağı vurgulandı. Ve 2011’deki borç krizinin ardından yatırımcıların euro bölgesi genelinde bulaşıcı risklerden şüphelenmeye başladıkları aktarıldı. Kinmonth da Türkiye meselesinin dikkat çeken bir konu olsa da tüm gözlerin İtalya’da olacağını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum