Yatırım yapmaya başla!

Dacia, Duster SUV’u ile Gurur Duyuyor!

Renault grubunun aktif markası olan Dacia, 2009'da gelen Duster aracını insanların evlerine daha fazla göndermeye başladı!
Dacia, Duster SUV’u ile Gurur Duyuyor!

Renault’un Dacia’ya daha fazla yatırım yapmasının ve sonuçlarının en belirgin tarafı mutlaka Duster SUV olmuştur. Renault markası altında da satılan ekonomik arazi aracı ülkelerde mantıklı gelen araç modellerinin başında gelmekte. İlk nesil Rusya ve Hindistan’da Nissan Terrano adı altında pazarlanmıştı. Duster, ön denemeyi atlatması sonrasında gerçek kimliğinde farklı ülkelere ihraç edildi. Fiyat performans açısından iyi raporlar verilen Duster, Avrupa’da satışlarda büyük başarılar yakaladı.

Bu haklı başarı, AB’de en çok satılan ikinci araba olmasını sağladı. Geçmiş beş aylık AB araç satışlarında ilk 5 arasına girmeyi başaran Duster, platformunu verdiği Sandero 5 kapılıyı da arkasından sürükledi. Bu mantıklı aracizicinin gelin ne kadar satıldığına bakalım!

JATO Dynamics, 1 yılık zaman diliminde Duster’a aşırı bir talebin olduğunu söyledi.

AB’de ilk 5 arasına giren Dacia Duster bu ayı 19.451 adetlik satışla ikinci bitirdi. Geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında ise %10.8 ilerleme kaydedilmiş. Birinci kim? İlk sırayı 8. nesline hazırlanan Golf yerleşmiş.

Şu var ki her ne kadar VW Golf 26.411 adet satmış olsa da geçen seneye göre %23,6’lkık bir gerileme kaydetmiş. Düşüşün tek mantıklı açıklaması, insanların 7. nesil yerine çıkışına az bir zaman kalan Golf 8’i bekliyor olması.

VW’nin kompakt crossover ataklarının en etkililerinden birisi olan T-Roc‘un 18.262 adetlik satışıyla 3. sıraya yerleştiğini görmekteyiz. Bunun yüzdelik dilimdeki artışı %27.8 olarak verilmiş. Dacia’nın aynı takımdan olan başarılı modeli Sandero %2.5 yükselişle 4. sıraya yerleşiyor.

Verilen satış listesinde yüksek sürüşlü araçların piyasa da git gide ne kadar çok yer aldığını da anlıyoruz. Satışlardaki ilk 10 sıralamada 4 adet SUV araç bulunuyor. Bunlar Duster, VW Tiguan ve Captur. İlk 25’ine bakıldığında ise 9 sıra bahsedilen araçlara ait.

Aynı araştırma da pazarlarda en iyi/kötü marka ve araç modelleri de listelenmiş.

Yeşil ve kırmızı okla gösterilen alçalış/yükseliş çizelgesinde markalarda Daimler, araç modellerinde VW T-Cross’un sıçrama tahtasında olduğunu görüyoruz. Hemen altında yine marka zıplayışlarında Suzuki ve modellerde dünyanın en çok satılan otomobili Corolla’ya rastlıyoruz.

Devamında ise Ford-Smart Fortwo, PSA Group-Vitara, Toyota-Model 3 olarak sonlandırılmış. Tersi olarak düşün kaydedenler ise Mazda-Passat, Subaru-Auris, JLR-Clio, FCA-Megane, Renault&Nissan-Qashqai kırmızı ok yönünde olanlar.

Ranault ve ittifakta olduğu markalarla Avrupa’da %38.9 ile birlikte 61.294 adet araç satışı, şaşırtıcı derece markaların belirli durumlardan dolayı toparlanamadığını gösteriyor.

Öyle ki Nissan, Infiniti markasını kurtarmanın peşine düşmüş, AB ve Amerika’da neler yapabileceğini düşünüyor. Japon marka yönünden AB durumuna bakıldığında, %47.1’lik düşüş göstererek, 23.775 adet araç satışı yapılabilmiş.

Mutlaka verilen bu satış ve yükseliş listesinde Dacia Duster en çok konuşulması gereken modeldir. Yeni motor, donanım ve iyileştirilen tasarımıyla belki de Duster bundan da fazlasını hak ediyor olabilir. Arazi şartlarına da götürebileceğiniz, alışlarda sınıf rakiplerine göre çok daha az paralara mal olan, servis ağı geniş, ucuz yedek parçaya sahip, yakıt ekonomisi insanları üzmeyen Duster’ın çok da bir muadili yok diyebiliriz.

Renault’un baştan yeniden oluşturduğu Romen markasından gelen ışığı değerlendirdi, daha da fazla üzerine düşerek insanlara daha fazla ekonomik araç sunacaklarını düşünüyoruz. Peki 2018 yılında yeni nesline kavuşan Duster 4×4 için sizin yorumlarınız neler olur ve araç hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum