Yatırım yapmaya başla!

Avrupalı Alıcıların Yaptığı Kara Propaganda Fındık Fiyatlarını Düşürüyor

FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, fındık fiyatlarındaki düşüşü Avrupalı alıcıların ortaya attığı karalama iddialarına bağladı.
Avrupalı Alıcıların Yaptığı Kara Propaganda Fındık Fiyatlarını Düşürüyor

Türkiye dünya fındık üretiminin yaklaşık %70’ini tek başına karşılıyor. Üstelik hem ihracatta hem de üretimde dünya lideri konumunda. Ancak üretici son dönemlerde fiyatların düşük olmasından dolayı şikayetçi.

FİSKOBİRLİK (Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, Avrupalı alıcıların Türk fındığına karşı kara propaganda yaptığını söyleyerek fiyatların düşmesine sebep olan faktörleri açıkladı.

Bayraktar, Türk fındığı için aflatoksinli olduğuna dair Avrupa’da çıkan iddialara yanıt verdi.

FİSKOBİRLİK Aflatoksin hakkında kısaca bilgi verecek olursak adından da anlaşılacağı üzere zehir özelliği taşıyan kimyasal bir madde. Bu madde öncelikle karaciğer üzerinde tahribat yaratırken, insan sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Lütfi Bayraktar Avrupa’da Türk fındığına karşı çeşitli iddiaların ortaya atıldığını ve bu tür karalama operasyonlarına sık sık maruz kaldıklarını söyledi.

Türkiye’nin organik tarım ve insan hakları konusunda tüm dünyaya örnek olabilecek durumda olmasına rağmen her sezon başında bu tür konuların gündeme gelmesinden şikayetçi olduğunu aktardı. Avrupalı alıcıların pazarlıkta ellerini kuvvetlendirmek için bu tür iddiaları ortaya attıklarını söyledi.

Serbest piyasada fındık fiyatlarının düşmesine yol açan en önemli faktör Avrupalı alıcıların ortaya attığı karalama iddiaları.

Fındık FiyatlarıBayraktar, “2004 yılında aflatoksin var diye ürünümüzü almak istemeyen Avrupalılar, 2004 yılı sonunda zirai don yaşanınca 2001 yılında depolarımızda bekleyen fındığın tozunu bile aldılar.” dedi. Sivil toplum kuruluşlarımızın atılan iftiraları açıklama ve fındığımızı anlatma konusunda zayıf kaldığını bu durumun ise pazarı etkileyecek boşluk alanlar yarattığını söyledi.

Avrupalı alıcıların oluşan bu boşluğu devamlı kendi menfaatleri doğrultusunda kullandıklarını belirtti. Devletin fiyatı 17 liradan açmasına rağmen piyasanın 15,5 liradan sattığını, üç gün içinde ise 13,5 liraya kadar düştüğünü belirtti. Bu düşüşü arz-talep mantığıyla açıklamanın doğru olmadığını söyleyen Bayraktar, Türk fındığına sahip çıkılması gerektiğimi vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum