Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Avrupa’da ABD’nin İki Katından Fazla Teknoloji Girişimi Halka Arz Edildi!

2018’de halka arz edilen Avrupalı teknoloji şirketleri ortalama yüzde 221’lik hisse fiyat artışı görürken, ABD’nin teknoloji açılışlarının yüzde 42 seviyesinde kalması dikkat çekti. İşte detaylar;
Avrupa’da ABD’nin İki Katından Fazla Teknoloji Girişimi Halka Arz Edildi!
Yorum

Avrupalı teknoloji girişimleri son dönemde inanılmaz bir hızda ilerliyor ve gelinen durum ortaya koyulan verilerle giderek dikkat çekici bir hal alıyor. Keza Avrupalı teknoloji girişimlerinin halka arzda gösterdikleri başarı da bu durumu gözler önüne seren gerçeklerden biri oldu.

Risk sermayesi şirketi Atomico tarafından yayınlanan rapora göre yılbaşından bu yana kadar Avrupa’da ABD’den iki katından daha fazla teknoloji halka arzı gerçekleştirildi ve Avrupalı şirketler ABD’li rakiplerine kıyasla katbekat üstün performans sergiledi. Finlandiya Helsinki’de düzenlenen bir teknoloji konferansında yayınlanan araştırma; yatırımcıların Avrupalı girişimlerden büyük getiriler elde edeceğini akla getirdi.

Raporda Londra Borsası’ndan alınan verilere dayanarak, şimdiye dek Avrupa’da 69 teknoloji şirketinin ABD’de ise 28 teknoloji şirketinin halka arz edildiği belirtildi.

Avrupa 69 ABD'de 28 Teknoloji Şirket Halka Arz EdildiAyriyeten 2018 yılında halka açılan Avrupa teknoloji şirketlerinin hisse fiyatlarını yüzde 222 oranında arttırırken, buna karşılık ABD teknoloji halka arzlarının yüzde 42’lik kazançları olduğu kaydedildi. Atomico’nun partneri ve araştırma başkanı olan Tom Wehmeier de raporla ilgili; “bu yıl, Avrupa teknoloji ekosistemi için inanılmaz bir yıl oldu” açıklamasını yaptı.

Avrupa genelinde 5000 katılımcısı olan rapor, Avrupa’nın ABD’yi geçmesinin bir nedeninin Avrupa borsalarının halka açılmak isteyen küçük şirketlere daha çok destek vermesi olduğunu söyledi.

Avrupa Borsaları Küçük İşletmeler için Daha DEstekçiKeza Avrupa’da halka arz edilen 69 teknoloji şirketinin 62’si 1 milyar doların altında piyasa değerine sahipti. Araştırma ayrıca giderek artan sayıda Avrupa unicornunun 1 milyar doların üzerinde değerlemeye sahip olduğunu aktardı. Buna göre Avrupa’da bu yıl 17 yeni unicorn doğmuştu ve rakam geçen yıl eklenen unicornların iki katı seviyesindeydi. Bunların arasında kısa süre önce Japonya ve Singapur’dan yeşil ışık aldığını duyuran Revolut, fintech Monzo ve Estonyalı araç paylaşım girişimi Taxify vardı.

Atomico’dan Tom Wehmeier rapora ilişkin ayrıca halka arzda 26.5 milyar dolarlık değere ulaşan Spotify’ın başarısının Avrupa’nın unicornlarına dikkat çektiğini söyledi.

Atomico Raporu Spotify Başarısı Dikkat ÇektiVe Spotify’ın Avrupalı kurucuların küresel sahnede rekabet edemeyeceği yönündeki yaygın görüşü haksız çıkardığını vurguladı. Raporda Avrupa’nı teknoloji sektörüne 23 milyar dolarlık rekor yatırım yapılacağının tahmin edildiği ve 5 yıl önce sektöre yalnızca 5 milyar dolar yatırım yapıldığı belirtildi. Wehmeier burada Avrupa’nın ABD’dekinin aksine yatırım tutarının yanı sıra fonlama anlaşmalarını sayısında da büyüme gördüğünün üzerini çizdi.

Avrupa’da başlıca sermaye kaynaklarından birinin bu yıl Avrupa teknolojisi için 1 milyar dolar değerden fazla yatırım turuna katılan Çin olduğu bilgisi de verildi. Çünkü Çin, ABD gibi ülkeler ticaret ve güvenlik konusunda daha kısıtlayıcı politikalar benimsemiş olduğu için Avrupa’daki ayak izini hızla artırıyordu. Zaten raporda da bu durum açıkça belirtilerek; “Asya yatırımcılarının Avrupa teknoloji ekosistemindeki etkisi son yıllarda önemli ölçüde arttı” denildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu