Yatırım yapmaya başla!

Avrasya Tüneli 2019’da Türkiye Ekonomisine 1,2 Milyar Liralık Tasarruf Sağladı

2016'dan bu yana hizmet veren Avrasya Tüneli, 2019 yılında Türkiye ekonomisine yaklaşık 1,2 milyar TL'lik tasarruf ile katkıda bulundu.
Avrasya Tüneli 2019’da Türkiye Ekonomisine 1,2 Milyar Liralık Tasarruf Sağladı

Türkiye’de trafiğin en yoğun olduğu şehirlerden İstanbul’da vatandaşların yaşamını kolaylaştırmak ve daha dengeli bir şehir içi ulaşım sağlamak amacıyla 20 Aralık 2016 tarihinde açılan ve 31 Ocak 2017’den itibaren 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren Avrasya Tüneli, kentte 15 Temmuz Şehitler, Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim köprülerinin trafik yoğunluğunu hafifletiyor.

Yalnızca otomobil ve minibüs gibi küçük araçların kullanabildiği söz konusu tünel, Anadolu Yakası’nda İstanbul-Ankara devlet yolu (E-5 kara yolu) ile Avrupa Yakası’nda tarihi yarımadadaki Kennedy Caddesi’ni (Sahil yolu) birleştiriyor. Yap-işlet-devret modeli esas alınarak işletilmeye başlanan tünel, yoğun trafiğin hayatı zorlaştırdığı İstanbul’da bu sorunun çözülmesi aşamasında önemli bir yere sahip oldu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı aracılığıyla ulaşılan bilgiye göre, Avrasya Tüneli sayesinde 2019 yılında Türkiye ekonomisine 1,2 milyar TL’lik tasarruf katkısı sağlandı.

1,2 Milyar Liralık TasarrufTünel yoğun trafik problemine çözüm getirmenin yanı sıra ekonomiye ciddi anlamda katkı sağladı. Yapılan değerlendirmelere göre, Avrasya Tüneli sayesinde 2019 yılı genelinde zamandan 870 milyon TL, yakıttan 295 milyon TL ve emisyondan 31 milyon TL tasarruf edildi ve toplam rakam 1 milyar 196 milyon TL seviyesinde kaydedildi.

Kazlıçeşme-Göztepe hattında yapılan kara yolculuğunda mevcut köprüler sayesinde süre ortalama 42 dakika sürüyor. Trafiğin yoğun olduğu zamanlarda bu süre 1 saati aşabiliyor. Avrasya Tüneli 1 günde ortalama 120 bin araca hizmet verebiliyor ve 1 saati aşan yolculuk süresini 15 dakikaya kadar düşürebiliyor.

Trafikte araçların yoğunluk nedeniyle uzun zaman geçirmesi nedeniyle atmosfere CO2, PM, Nox ve SO2 gibi zararlı gazlar ile egzoz gazı salınıyor. Avrasya Tüneli projesi ile salınan bu gazlarda da azalma gözlendi.

Dünya çapındaki sayılı mühendislik projelerinden olan tünel, başarısı nedeniyle Uluslararası Yol Federasyonu tarafından ödüle layık görüldü. Teknik özelliklerinin yanı sıra finansman yapısıyla da alışılmışın dışına çıkan söz konusu proje, federasyondan Proje Finansmanı ve Ekonomi alanında Global Başarı Ödülü almıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum