Yatırım yapmaya başla!

AVM Perakende Ciro Endeksi Eylül’de Geçen Yılın Aynı Dönemine Göre %3,5 Arttı

Eylül ayında %3,5 oranında artış gösteren AVM Perakende Ciro Endeksi 294 puana ulaştı. Yıllık bazda artan endeks bir önceki aya kıyasla geriledi.
AVM Perakende Ciro Endeksi Eylül’de Geçen Yılın Aynı Dönemine Göre %3,5 Arttı

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research’nin birlikte hazırladığı AVM Perakende Ciro Endeksi açıklandı. Buna göre Eylül ayında, 2018 yılının aynı dönemine kıyasla %3,5 oranında artış oldu. Endeks söz konusu artışla birlikte 294 puana ulaştı. Her ayın ilk haftası yayımlanan verilere göre söz konusu dönemde, alışveriş merkezlerindeki ziyaretçi sayısında düşüş oldu.

2019’un üçüncü çeyreğinde AVM perakende ciro endeksi, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %8,5’lik artış gerçekleştirdi.

AVM Perakende Ciro EndeksiSöz konusu dönemde alışveriş merkezlerinde kiralanabilir alanda Türkiye ortalaması metrekare başına düşen ciro 1.122 TL oldu. Bu tutar İstanbul’da 1.348, Anadolu’da ise 971 TL olarak açıklandı. Üçüncü çeyreğe ilişkin değişimlere baktığımızda AVM’lerde metrekare verimliliği 1.207 TL oldu. Bu rakamda 2018’in üçüncü çeyreği ile karşılaştırıldığında %8,6 oranında artış olduğu görüldü.

Eylül ayında AVM’lere gelen ziyaretçi sayısı yıllık bazda %6,2 düşüş gösterdi.

Ziyaretçi Sayısı AzaldıTüketici fiyatlarının her geçen gün artış göstermesi ve halkın alım gücünün düşmesi orta gelirli düzeyin alışveriş yapmasını giderek zorlaştırıyor. Bu olumsuz tablo AVM’leri sadece gezme ve vakit geçirmek için tercih edenlerin de sayısının düşmesine yol açıyor.

Geçen yıla kıyasla ziyaretçi sayısında %6,2, üçüncü çeyrekte ise %4,7 oranında daralma kaydedildi. Dernek tarafından yapılan açıklamada Eylül rakamlarının enflasyon oranının altında geldiği söylendi.

Ağustos ayına göre sınırlı düzeyde düşüş olmasının insanların zorunlu ihtiyaçlarına öncelik verdiğinin ve harcama yaparken daha temkinli yaklaştığının bir göstergesi olduğu aktarıldı

Metrekare verimliliğinde en yüksek artış %12,6 ile ayakkabıda oldu.

Metrekare VerimliliğiKategorilere göre değerlendirildiğinde metrekare verimliliğinde teknoloji alanında %11, hipermarketlerde %7,3, giyimde %7,2 oranında artış oldu. Öte yandan yiyecek ve içecekte ise %6,2 oranında düşüş gözlendi.

Yapılan açıklamada üçüncü çeyrekte %8,5 büyüme sağlanmasının sektör için olumlu olduğu fakat okul dönemine denk geldiği için ayakkabı ve teknolojideki artışın bu rakamda etkili olduğu kaydedildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.


Okur Yorumları

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Alışveriş kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum